W niedzielę do małopolskich szpitali trafiło prawie 1,3 tys. szczepionek, z czego 957 do placówek w Krakowie. Preparaty zostały już przyjęte.

W środę zakończyły się szczepienia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, który z pierwszej partii otrzymał najwięcej w województwie dawek, bo 825.

"Nie zanotowaliśmy niepożądanych objawów" – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa tej lecznicy Maria Włodkowska. Kolejnej dostawy szczepionek szpital spodziewa się 4 stycznia. Łącznie placówka ma do zaszczepienia ponad 2 tys. osób z własnego personelu i ponad 6 tys. spoza niego.

W poniedziałek zakończyło się szczepienie w szpitalach Żeromskiego i Rydygiera, które również otrzymały preparaty z pierwszej partii dostawy. W każdej z tych placówek szczepionki przyjęło po 75 pracowników.

"Jedyne zgłaszane dotąd objawy niepożądane to bóle ręki po szczepieniu" – powiedział PAP prezes szpitala Rydygiera Artur Asztabski.

Drugie dostawy produktu Pfizer-BioNTech szpitale Żeromskiego i Rydygiera otrzymały w środę i tego samego dnia rozpoczęły kolejne szczepienia.

Do szpitala Żeromskiego dotarło 375 dawek. W placówce tej chce się zaszczepić ponad 700 pracowników, czyli zdecydowana większość kadry, i ponad 3 tys. osób spoza niej.

"Nie zanotowaliśmy niepożądanych skutków u osób, które dotychczas się zaszczepiły" – powiedziała rzeczniczka prasowa placówki Anna Górska.

W drugiej dostawie szpital Rydygiera otrzymał 75 szczepionek. Ok. 50 proc., czyli ponad 700 pracowników tej lecznicy, chce się zaszczepić. Oprócz tego placówka przyjęła zgłoszenia od ok. 800 osób spoza niej. Lecznica szczepi w hali Expo Kraków, przygotowanej jako szpital tymczasowy (na razie hala pełni funkcje szpitala pasywnego – nie trafiają tam pacjenci z COVID-19, ale jest gotowy na ich przyjęcie.

Wśród krakowskich placówek, które pierwsze szczepienia otrzymają 4 stycznia i wtedy rozpoczną zabiegi, są m.in. Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla i Szpital Miejski im. Gabriela Narutowicza.

W szpitalu Dietla – jak poinformował jego wicedyrektor Marcin Mikos – zaszczepić się chce ok. 1 tys. osób – ok. 400 pracowników, czyli blisko 50 proc. personelu, i 600 osób spoza szpitala.

Ponad 1,1 tys. chętnych do szczepienia zapisał jak dotąd Szpital Miejski im. Gabriela Narutowicza – przekazała jego rzeczniczka Agnieszka Marzęcka. Preparat chce tu przyjąć ponad 500 pracowników, czyli ok. 50 proc. personelu, oraz ponad 600 osób spoza szpitala.

W pierwszej kolejności szczepiony jest personel szpitali, przede wszystkim kadra mająca kontakt z zakażonymi koronawirusem.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. Zgodnie ze środowymi zapowiedziami prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego tygodniowo Polska będzie otrzymywać ok. 300 tys. szczepionek. Dystrybuowanych będzie połowa z nich. Reszta trafi do lodówek jako druga dawka dla już zaszczepionych.

 

(PAP/jgk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.