Wejścia na teren imprezy

Koncert sylwestrowy na Rynku Głównym rozpocznie się we wtorek 31 grudnia o godzinie 21.00 i potrwa do ok. 1.30-2.00 w nocy. Scena zlokalizowana będzie naprzeciw Wieży Ratuszowej. Na teren imprezy będzie można wejść od godziny 20.00 dzięki bramkom zlokalizowanym przy wylotach ulic Wiślnej i Brackiej.

Zabawa na Rynku Podgórskim potrwa od 21.00 do 1.00, a na teren imprezy można będzie wchodzić od godziny 20.00. Wejście znajdować się będzie od strony ulicy Limanowskiego.

Z kolei na teren imprezy w namiocie w nowohuckiej alei Róż będzie można wejść od strony alei Przyjaźni. Bramki dla publiczności zostaną otwarte o godzinie 20.00, a sama impreza rozpocznie się o 21.00 i potrwa do 1.00. Tradycyjnie wstęp na koncerty będzie bezpłatny.

 

Co, gdzie, kiedy
 
Sylwestrowe wydarzenia na Rynku Głównym, w alei Róż oraz na Rynku Podgórskim rozpoczną się o tej samej godzinie (21.00). Koncert na Rynku Głównym w Krakowie otworzy jeden z najciekawszych raperów młodego pokolenia Jan-rapowanie. Tuż po nim zaprezentują się wysłannicy projektu Albo inaczej: Andrzej Dąbrowski, Krystyna Prońko, Ten Typ Mes, Te-Tris, Emil Blef, Rahim & Fokus, Piotr Zioła, Rosalie., Paulina Przybysz i Ralph Kaminski. Po północy na scenie pojawi się duet The Dumplings. Na Sylwestra w Nowej Hucie zaprasza z kolei jeden z najbardziej uznanych polskich dziennikarzy muzycznych Hirek Wrona, który wcieli się w rolę didżeja na największej krakowskiej prywatce w nowohuckiej alei Róż. Potańcówka będzie jednocześnie zwieńczeniem obchodów 70. urodzin Nowej Huty. Rynek Podgórski podczas ostatniej nocy roku 2019 zamieni się natomiast w wielką salę balową rodem z minionych epok. Goście Podgórskiego Balu Sylwestrowego wezmą udział w wyjątkowej, uteatralizowanej zabawie, a wodzireje zaproponują m.in. naukę tańców towarzyskich (od rumby i samby po salsę, walca i twista).

 

 

Zmiany w organizacji ruchu 31 grudnia:

- na ul. Brackiej, ul. św. Jana (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym), ul. Wiślnej (odcinek pomiędzy Rynkiem Głównym a ul. Gołębią), ul. Sławkowskiej (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym), ul. Szczepańskiej (odcinek pomiędzy Rynkiem Głównym a ul. Jagiellońską), ul. św. Anny (odcinek pomiędzy ul. Jagiellońską a Rynkiem Głównym), ul. Szewskiej (odcinek pomiędzy ul. Jagiellońską a Rynkiem Głównym), ul. Jagiellońskiej (odcinek pomiędzy ul. Św. Anny a ul. Szczepańską) od godz.12.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się pojazdów.

- od ok. 19.00 zostaną całkowicie wyłączone z ruchu (z wyjątkiem dojść do posesji) drogi ewakuacyjne: ul. Bracka (odcinek od ul. Gołębiej do Rynku) i ul. św. Jana (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym);

- od ok. 19.00 ul. Szewska (odcinek od Rynku Głównego do ul. Jagiellońskiej), ul. Sławkowska (odcinek od Rynku Głównego do ul. św. Tomasza), ul. Szczepańska (odcinek od Rynku Głównego do ul. Jagiellońskiej) będą wyłącznie drogami wyjścia (kierunek od Rynku);
przez cały dzień, a także od północy do godz. 6.00 w dniu 01.01.2020 r. będzie wyłączony postój dorożek na Rynku Głównym;

- od ok. 19.00 mogą zostać wprowadzone przez policję dodatkowe ograniczenia wjazdu w rejonie pierwszej obwodnicy miasta.
 
 

Strefa dla osób niepełnosprawnych

Na płycie Rynku, a dokładniej w pobliżu krzyża Sukiennic, zostanie utworzona strefa dla osób niepełnosprawnych na specjalnym podeście zapewniającym jak najlepszą widoczność. Osobne wejście dla osób niepełnosprawnych w rejon podestu będzie możliwe wzdłuż arkad Sukiennic od strony ul. Brackiej. Wyznaczeni asystenci osób niepełnosprawnych pomogą wszystkim zainteresowanym dotrzeć na platformę oraz dopilnują, aby osoby nieupoważnione z niej nie korzystały. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca osobie z niepełnosprawnością na platformie może towarzyszyć tylko jedna osoba wspierająca. Przy każdej ze scen dostępna będzie jedna toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 
Bezpieczeństwo

Zgodnie z regulaminem na wyznaczony teren nie można wnosić: butelek, alkoholu i wszelkich napojów oraz środków pirotechnicznych. Wszystkie takie przedmioty będą odbierane przez ochronę przy bramach wejściowych i wyrzucane.
 
Punkt medyczny na Rynku Głównym zlokalizowany będzie przy scenie. Przy każdej ze scen znajdować się będzie karetka. Po terenie każdej z sylwestrowych imprez poruszać się będą ruchome patrole medyczne. O bezpieczeństwo uczestników zadba w sumie 7 karetek. Impreza sylwestrowa zabezpieczana będzie przez szereg służb porządkowych w tym przez policję, straż miejską, zastępy straży pożarnej oraz agencję ochrony osób i mienia.

Noc sylwestrowa to najbardziej pracowity czas dla dyspozytorów medycznych i zespołów ratownictwa medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. KPR notuje wtedy zwykle ponad 300 wezwań, które najczęściej dotyczą miejsc publicznych i związane są ze spożyciem alkoholu. Najczęstsze z nich to pobicia oraz urazy głowy, zranienia oraz urazy uniemożliwiające poruszanie się.

Każdego roku Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jest również wzywane kilkadziesiąt razy do poważnych zranień będących efektem użycia środków pirotechnicznych. Ratownicy apelują też o korzystanie tylko z atestowanych środków, stosowania się do instrukcji, nieodpalanie rac trzymanych bezpośrednio w rękach, nieodpalanie ich w pomieszczeniach czy rzucanie nimi w inne osoby. Przypominają też, że rac i petard nie powinny odpalać dzieci oraz osoby nietrzeźwe.

 

Komunikacja miejska

wtorek, 31 grudnia - Sylwester:

Autobusy i tramwaje będą kursować według powszednich rozkładów jazdy z poniższymi zmianami:

Linie tramwajowe:

- nr 3, 8, 13, 20 – będzie kursować z częstotliwością zmniejszoną do 15 minut przez cały dzień.
- nr 17, 49, 71, 76, 78 – zostaną zawieszone.
- nr 50 – będzie kursować z częstotliwością zmniejszoną do 7,5 minuty przez cały dzień.

Linie autobusowe:

- nr 132, 429, 475, 511, 572 – zostaną zawieszone.
- nr 139, 502, 503 – będzie kursować z częstotliwością zmniejszoną do 15 minut przez cały dzień.

 

Noc sylwestrowa - nocna komunikacja miejska:

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na przewozy zostaną wprowadzone wzmocnienia oferty komunikacji miejskiej:

Linie tramwajowe:

- nr 60 – dodatkowa nocna linia tramwajowa kursująca na trasie: „Borek Fałęcki” - ul. Zakopiańska, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska, ul. Franciszkańska, ul. Straszewskiego, ul. Podwale, ul. Dunajewskiego, ul. Basztowa, ul. Lubicz, al. Powstania Warszawskiego, ul. Kotlarska, ul. Klimeckiego, ul. Lipska - „Mały Płaszów P+R”. Linia będzie kursować w godzinach ok. 23.00-3.00 z częstotliwością co 30 minut.
- nr 62, 64, 69 – będą kursować według specjalnych rozkładów jazdy z częstotliwością co 15 minut w godz. ok. 23.00-2.00, a następnie co 30 minut. Do obsługi linii będzie kierowany tabor o maksymalnej pojemności.
- nr 65 – dodatkowa nocna linia tramwajowa kursująca na trasie: „Kurdwanów P+R” - ul. Witosa, ul. Nowosądecka, ul. Wielicka, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Westerplatte, ul. Lubicz, ul. Mogilska, al. Jana Pawła II, al. Andersa, ul. Kocmyrzowska - „Wzgórza Krzesławickie”. Linia będzie kursować w godzinach ok. 23.00-3.00 z częstotliwością co 30 minut.

 

Linie autobusowe:

- nr 601 – będzie kursować po wydłużonej trasie: „Mydlniki” - ... - al. Róż, al. Przyjaźni, al. Solidarności - „Bulwarowa”. Linia będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy, z częstotliwością co 30 minut w godzinach ok. 22.30-2.00, a następnie co 60 minut.
- nr 603 – dodatkowa nocna linia autobusowa kursująca na trasie: „Mały Płaszów P+R” - ul. Lipska, ul. Surzyckiego, ul. Rybitwy, ul. Szparagowa, ul. Półłanki, ul. Podbipięty, „Lesisko”, ul. Niepokalanej Marii Panny, ul. Sołtysowska, ul. Centralna, al. Pokoju - „Rondo Czyżyńskie”. Linia wykona po dwa kursy w każdym kierunku w godzinach ok. 0.30-3.00.
- nr 604 – dodatkowa nocna linia autobusowa kursująca na trasie: „Prądnik Biały” - „Piaski Nowe” (jak linia nr 904), ul. Nowosądecka, ul. Witosa, ul. Halszki, ul. Stojałowskiego - „Os. Kurdwanów”. Linia będzie kursować w godzinach ok. 23.00-3.30, realizując trzy kursy w ciągu godziny (po godzinie 2.00 jeden kurs). Rozkład jazdy będzie ułożony w taki sposób, by uzupełniała ona kursy linii nr 904, zapewniając łączną częstotliwość kursowania obu linii co 15 minut (po godzinie 2.00 co 30 minut).
- nr 605, 612, 637, 643, 904, 910, 917, 920, 937 – będą kursować z częstotliwością jak w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. Wybrane godziny odjazdów zostaną zmienione.
- nr 608, 610 – będą kursować według specjalnych rozkładów jazdy, z częstotliwością co 15 minut w godzinach ok. 22.30-2.00, a następnie co 60 minut.
- nr 611, 642, 902 – będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy, z częstotliwością co 30 minut w godzinach ok. 22.30-2.00, a następnie co 60 minut.
- nr 662, 664, 669 – nie będą kursować. W zamian będą kursować linie tramwajowe.
- nr 903 – będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy, z częstotliwością co 60 minut (realizując po cztery pary kursów w godzinach ok. 0.30-4.30).
- nr 903 – będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy, z częstotliwością co 90 minut (realizując po dwie pary kursów w godzinach ok. 0.45-3.30).

Do godziny ok. 2.00 ze względu na wysoką częstotliwość kursowania linii nocnych nie będzie tzw. „zlotów” autobusów i tramwajów na przystanku „Teatr Słowackiego”. Będą one funkcjonować od godz. 2.30. W godzinach 2.30-5.00 odjazdy poszczególnych linii z tego przystanku będą się odbywać jak w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę.

 

środa, 1 stycznia - Nowy Rok:

Autobusy i tramwaje będą kursować według świątecznych rozkładów jazdy z poniższymi zmianami:

Linie tramwajowe:

- nr 5, 9, 19 – zostaną zawieszone.
- nr 50 – będzie kursować z częstotliwością zmniejszoną do 20 minut w godz. 9.00-13.00. W pozostałych godzinach będzie kursować jak w zwykły dzień świąteczny.

Linie autobusowe:

- nr 101, 101, 103, 124, 128, 134, 140, 154, 158, 159, 184, 192, 194, 240, 482, 484, 501, 502, 537 – nie będą kursować do ok. godz. 13.00-14.30. Linia nr 134 wykona dodatkową parę kursów: ok. godz. 6.30 z „Cracovii Stadion” i ok. godz. 7.00 z „Zoo”.
- nr 109, 127, 168, 183, 413 – zostaną zawieszone.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(materiały prasowe/krakow.pl/rk/ko)