Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Święto Miłosierdzia Bożego - tłumy pielgrzymów

  • Kraków
  • date_range Sobota, 2013.04.06 14:08 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 03:54 )
Pielgrzymi z całego świata przybyli do łagiewnickiego Sanktuarium w Krakowie. Odbyły się tam główne obchody święta Miłosierdzia Bożego. Wierni zgormadzili się , by we wspólnej modlitwie prosić Boga o łaski dla siebie i swoich bliskich.

fot: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Posłuchaj wiernych, którzy przyjechali do Sanktuarium

Główną mszę św. z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego odprawił kardynał Stanisław Dziwisz. W swoim kazaniu nie tylko zwracał uwagę na ważną rolę Kościoła w życiu wiernych, ale przypominał im również, aby okazywali drugiemu człowiekowi miłość i miłosierdzie:

Posłuchaj: 

]

Kardynał przypominał też wiernym, aby nie pozostawali obojętni na los drugiego człowieka: [

Posłuchaj






Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Ustanowił je papież Jan Paweł II, 30 kwietnia 2000 r., w dniu ogłoszenia świętą siostry Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Bożego Miłosierdzia.
W tym roku, decyzją Konferencji Episkopatu Polski, po raz pierwszy Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna, obchodzony do tej pory w październiku, Tydzień Miłosierdzia. Jego tegorocznym hasłem są słowa: "Wiara żywa uczynkami".

W życiu Kościoła, oprócz liturgii i głoszenia Słowa Bożego, posługa miłości stanowi jedną z najważniejszych misji. Jej nazwa w języku łacińskim brzmi - caritas. Taką też nazwę nosi kościelna organizacja charytatywna, która pomaga potrzebującym na całym świecie. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Caritas obchodzi święto.

Głoszenie prawdy o miłości Boga do ludzi stało się misją życiową skromnej zakonnicy Faustyny Kowalskiej. Przez 13 lat pobytu w zakonie wielokrotnie doznawała ona objawień Chrystusa. W jednej z wizji polecił On jej namalować swój obraz według wzoru, który ujrzała. Wizerunek ten, nazywany obrazem Jezusa Miłosiernego, jest obecnie jednym z najbardziej znanych w świecie. Ukazuje Chrystusa ubranego w białą szatę, z której na wysokości serca wychodzą dwa promienie. Z mistycznych doświadczeń Świętej Faustyny zrodził się kult obrazu Jezusa Miłosiernego, modlitwa zwana Koronką do Miłosierdzia Bożego, Godzina Miłosierdzia, to jest godzina 15-ta, w której Chrystus skonał na krzyżu, nabożeństwo oraz święto Miłosierdzia Bożego. Siostra Faustyna zmarła w 1938 roku w Krakowie. Jej relikwie są przechowywane w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach. Znajduje się tam także jeden z dwóch obrazów Chrystusa Miłosiernego. Drugi taki wizerunek znajduje się w Wilnie.




Aneta Regulska/ IAR/bp

Święto Miłosierdzia Bożego 2013

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię