Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, chodzi o sprawę sprzedaży połowy udziału w kamienicy przy ul. Dietla w Krakowie. Pozew w tej sprawie złożył do Sądu Okręgowego w Krakowie w imieniu Skarbu Państwa prezydent Krakowa, w którym domagał się stwierdzenia nieważności umowy sprzedaży z 1997 r. Początkowo wskazywał on, że współwłaścicielka nieruchomości nie była uprawniona do rozporządzenia udziałem z uwagi na wypłacone odszkodowanie w trybie przewidzianym dla układów indemnizacyjnych. Jednak w trakcie procesu ujawniono, że kobieta zmarła w 1993 r. lub 1994 r. przed udzieleniem pełnomocnictwa do sprzedaży udziału w jej imieniu. W związku z tym prezydent Karkowa wniósł o zmianę podstawy żądanie stwierdzenia nieważności umowy.
Z informacji PK wynika, że podczas procesu potwierdzono fakt śmierci współwłaścicielki nieruchomości w dniu 18 grudnia 1993 r. w oparciu o wydruk z bazy danych Social Security Death Index.
Krakowski sąd w październiku 2004 r. oddalił jednak powództwo prezydenta Krakowa, argumentując, że nie wykazano za pomocą dokumentów urzędowych w szczególności aktu zgonu, iż śmierć kobiety nastąpiła przed datą wystawienia pełnomocnictwa do jej sprzedaży. Wyrok ten nie został zaskarżony i uprawomocnił się.
Prezydent Krakowa zwrócił się o złożenie w tej sprawie skargi nadzwyczajnej, dołączając przy tym oryginał aktu zgonu współwłaścicielki nieruchomości. Dokument ten potwierdza, że sprzedająca zmarła w grudniu 1993 r. a tym samym nie mogła, w 1997 r. udzielać przed notariuszem pełnomocnictwa.
W konsekwencji Prokurator Generalny złożył w tej sprawie skargę nadzwyczajną, w której wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.
Według prokuratury Sąd Okręgowy w Krakowie rażąco naruszył przepisy prawa materialnego i procesowego przez ich niewłaściwe zastosowanie, co doprowadziło do wydania wyroku sprzecznego z prawem. "Naruszenia prawa, których dopuścił się Sąd Okręgowy w Krakowie, w konsekwencji są niezgodne z konstytucyjną zasadą legalizmu działania władzy publicznej oraz zasadą sprawiedliwości proceduralnej i wynikającymi z niej gwarancjami dotyczącymi obowiązku wszechstronnego i rzetelnego wyjaśnienia sprawy przez sąd i rzetelnego ukształtowania postępowania sądowego" - wskazała prokuratura.
PAP/łk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.