Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Spacer wąskimi ścieżkami romańskich i gotyckich piwnic przybliży historię Benedyktynów z Tyńca

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2017.04.27 11:13 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:40 )
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu chce zbudować Muzeum Historii Benedyktynów w Polsce. 4 maja zakon będzie starać się o przyznanie funduszy europejskich i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Posłuchaj, co mówi Marta Sztwiertnia z Fundacji "Chronić dobro" przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu
Tak mogłoby wyglądać Muzeum Historii Benedyktynów
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

"Projekt muzeum zakłada udostępnienie i odnowienie romańskich i gotyckich piwnic pod opactwem, które są niedostępne dla publiczności. Muzeum mogłoby zająć powierzchnię nawet 700 m2. Poprowadzilibyśmy ścieżkę jednokierunkową, dzięki czemu utrzymalibyśmy taki klimat jak w podziemiach Rynku Głównego. Ale będzie bardziej tajemniczo, dzięki tym romańskim, wąskim korytarzom" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Marta Sztwiertnia z Fundacji "Chronić dobro" przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.

Fot. dzięki uprzejmości Fundacji "Chronić dobro"

To będzie bardzo nowoczesne muzeum, w którym znajdą się nigdy niepokazywane eksponaty, a także nie zabraknie multimediów.

"Eksponaty będą oczywiście pochodziły z opactwa tynieckiego. To będzie oś naszego muzuem uzupełniona o odpowiednią narrację. W miejscu tym odnajdą się zarówno znawcy tematyki, jak i zupełni laicy, którzy chcieliby poznać historię opactwa" - dodaje Marta Sztwiertnia z opactwa w Tyńcu.

Projekt będzie kosztować 21 milionów złotych. Benedyktyni chcą go ukończyć do 2020 roku. Pomysł budowy podziemnego Muzeum Historii Benedyktynów wpisuje się w przygotowania obchodów 1000-lecia Benedyktynów w Polsce przypadającą w 2044 roku.

Przypomnijmy, że opactwo Benedyktynów w Tyńcu zostało wpisane na listę Pomników Historii. To wyróżnienie i jedna z form ochrony najcenniejszych zabytków w Polsce. WIĘCEJ

 

 

(Anna Łoś/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię