Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. pożaru tężni w Nowej Hucie

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2018.04.24 11:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:27 )
Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru tężni solankowej w Nowej Hucie. Wstępne ustalenia biegłego wskazują, że do pożaru mogło dojść w wyniku podpalenia – poinformowano we wtorek PAP w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie. "Śledztwo prowadzone jest w sprawie sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach" – powiedział PAP prok. Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Spalona tężnia solankowa nad zalewem Nowohuckim w Krakowie

Jak poinformował, we wstępnych oględzinach miejsca pożaru uczestniczył prokurator i biegły do spraw pożarnictwa. "Ze wstępnych ustaleń biegłego wynika, że do pożaru mogło dojść w wyniku działania osób trzecich" – powiedział prok. Hnatko.

Dokładna przyczyna pożaru zostanie ustalona w toku śledztwa, w wyniku ekspertyzy biegłych. Straty poniesione w wyniku pożaru oszacowano wstępnie na ok. 1 mln – 1,2 mln zł.

Pierwsza krakowska tężnia solankowa miała być otwarta 4 czerwca nad Zalewem Nowohuckim. Prawie gotowa budowla z drewna spłonęła w nocy z 22 na 23 kwietnia.

Pożar wybuchł tuż po północy. Pierwsi strażacy byli na miejscu w ciągu sześciu minut od otrzymania zgłoszenia. Jak powiedział PAP kapitan Bogusław Szydło z małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej, ogniem objęta była jedna trzecia obiektu. "Ze względu na to, że konstrukcja tężni była wypełniona tarniną, ogień szybko się rozprzestrzeniał, a promieniowanie cieplne było tak duże, że w koparce i samochodzie, które stały około 20 metrów od tężni, stopiły się elementy plastikowe" – mówił kpt. Szydło. Gaszenie pożaru trwało około dwóch godzin, w akcji uczestniczyło sześć zastępów straży.

W poniedziałek po pożarze krakowski magistrat poinformował, że inwestycja była ubezpieczona, a tężnia zostanie odbudowana. Koszt wybudowania krakowskiej tężni to ok. 1,3 mln zł.

"Jeśli cześć podziemna, zawierająca zbiorniki na solankę, nie została uszkodzona i w miarę szybko przystąpimy do prac, to mamy nadzieję, że we wrześniu uda się uruchomić tężnię" – mówił dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.

Pierwsza krakowska tężnia solankowa budowana była w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Jej konstrukcja, składająca się z trzech 18-metrowych ramion, zbudowana była z drewna modrzewiowego i wypełniona gałązkami tarniny.

Jak podawał magistrat, godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tak wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze oraz pracujące głosem.

W Polsce tężnie solankowe znajdują się m.in. w Ciechocinku, Rabce, Konstancinie-Jeziornie oraz w Wieliczce.

Za sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, w tym pożaru, Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

 

 

(PAP/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię