Kalendarz w opracowaniu graficznym uwzględnia święta różnych wyznań chrześcijańskich oraz wydarzenia ekumeniczne. Opatrzony jest cytatami dotyczącymi chrztu, m.in. z Pisma Świętego i ojców Kościoła, ilustrowany fotografiami ukazującymi piękno i różnorodność małopolskiej sztuki sakralnej związanej z tematyką chrzcielną. 

"Jest to kalendarz, który jest nie tylko do oglądania, ale także do kontemplowania. Tekstami ilustrujemy to czego nie dało się pokazać na zdjęciach, nie dało się sięgnać tak daleko wstecz do naszej polskiej historii. Rocznica chrztu Polski jest rocznicą ważną dla wszystkich ochrzczonych" - mówi Anna Sieprawska z Klubu Inteligencji Katolickiej, jedna z pomysłodawczyń kalendarza.

"To znak naszych dobrych relacji. Łączy nas wszystkich chrzest. Pobożność chrześcijaństwa oscyluje wokół roku kościelnego i pokazuje również, że chrześcijaństwo jest religią pokoju" - dodaje pastor Dawid Baron z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św.Marcina w Krakowie.

W kalendarzu zobaczymy m.in. ikonę Chrztu Pańskiego Jerzego Nowosielskiego z Kaplicy Refektarzowej cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie, najstarszy drewniany krzyż w Małopolsce pochodzący z 1370 r. z kościoła ewangelickiego św. Marcina, zabytkową chrzcielnicę z kościoła Świętego Krzyża i wiele innych. Autorem większości zdjęć jest krakowski fotograf Paweł Krzan.

Patronat nad kalendarzem objęli: bp Grzegorz Ryś, Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Krakowie. Kalendarz wydało krakowskie wydawnictwo ZNAK. 

 

 

(Anna Łoś/ew)