Co z porozumieniami samorząd - strona kościelna?

Umowy podpisało ok. 50 gmin. To niespełna połowa samorządów, z którymi Komitet Organizacyjny chce podjąć współpracę. Strona kościelna informuje, że umowy zostały już wszędzie dostarczone, ale wciąż trwają negocjacje.

Wadowice zgodziły się na pewno nieodpłatnie udostępnić Komitetowi Organizacyjnemu szkoły, gdzie pielgrzymi będą mogli nocować. Ale jak dodaje burmistrz Mateusz Klinowski, kwestią dyskusyjną pozostają opłaty za zużyty prąd i wodę.

Jak powiedzieli Radiu Kraków pracownicy sekcji logistyki ŚDM, chcieliby aby wszystkie formalności zostały załatwione do końca kwietnia. Dokumenty miałyby określać stopień współpracy w zakresie noclegów i transportu, organizacji Festiwalu Młodych i dekoracji miasta symbolami ŚDM.  "W dokumentach jednostki edukacyjne zostaną przekazane pod zakwaterowanie, pokryją media, które wygeneruje pielgrzym, czyli prąd i gaz. Mamy też prośbę, by w każdym budynku była osoba, dozorca, który doskonale zna to miejsce, gdyby coś się stało. Do pomocy będzie miał wolontariuszy z danej parafii" - mówi Krystian Ciempka z komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

 

Wciąż brakuje ponad 50 tys. miejsc noclegowych

Dla młodych ludzi, którzy latem przyjadą na Światowe Dni Młodzieży potrzeba według szacunków Komitetu Organizacyjnego ŚDM ok. 350 tys. miejsc noclegowych. Wciąż poszukiwanych jest ponad 50 tys. noclegów. "Mamy nadzieję, że znajdziemy je u rodzin, bo właśnie w rodzinach pielgrzymi mogą w pełni przeżyć ŚDM pod względem kulturowym i duchowym” - mówił w czwartek dziennikarzom Krystian Ciempka. 

Oczekiwania wobec gospodarzy nie są wielkie. Pielgrzymi potrzebują ok. 3 m kw., na których mogliby rozłożyć karimatę i śpiwór oraz dostępu do łazienki. Rodziny nie mają obowiązku przygotowywania posiłków, choć mile widziane będą śniadania.

Komitet Organizacyjny ma obecnie deklaracje dotyczące 298 tys. noclegów. Ponad 100 tys. z nich zostanie przygotowana w szkołach, domach kultury i remizach, reszta u rodzin.

Jak poinformował Ciempka trwa negocjowanie i podpisywanie umów ze 106 samorządami, które mają u siebie gościć pielgrzymów. Jeśli nie uda się znaleźć brakujących 50 tys. miejsc u rodzin, Komitet Organizacyjny będzie prosił samorządy o udostępnienie większej liczby noclegów.

We współpracy m.in. z organizacjami harcerskimi przygotowywanych zostanie kilka miasteczek namiotowych np. na terenie gminy Michałowice i przy ul. Fortecznej w Krakowie z pomocą ZHP utworzonych zostanie ok. 8-10 tys. miejsc, przy ul. Łojasiewicza ZHR przygotuje noclegi dla ok. 2 tys. osób, a Skauci Europy dla ok. 2 – 2,5 tys. miejsc na stadionie "Korony" i przy kościele św. Benedykta.

Oprócz tych pól namiotowych będą także miasteczka komercyjne tworzone nie przez Komitet, lecz przez podmioty prywatne. 

 

Bezpieczeństwo na ŚDM

W poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przedstawiło kancelarii premiera raport nt. planu zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży, w którym zwrócono uwagę na potencjalne nieprawidłowości mogące narażać zdrowie i życie uczestników uroczystości, jeśli zostanie ona zorganizowana w Brzegach. "Nie możemy mówić o rezygnacji, bo taki wariant nie jest rozważany. W przypadku jedynie klęski żywiołowej bylibyśmy w stanie rozważać lokalizację alternatywną, natomiast jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, nie mówimy w ogóle o zmianie decyzji" - mówił dziennikarzom sekretarz generalny komitetu organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus. CZYTAJ

 

Komitet Organizacyjny ŚDM przygotuje własny raport dotyczący Brzegów

Komitet Organizacyjny ŚDM przygotowuje dokument podsumowujący stan prac w Brzegach pod Wieliczką, gdzie planowane jest spotkanie młodych z Franciszkiem – poinformowała w czwartek PAP Ewa Korbut z Biura Prasowego KO ŚDM. Raport ma być opublikowany w połowie przyszłego tygodnia. W raporcie tym Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży odniesie się m.in. do kwestii bezpieczeństwa linii energetycznych, dróg dojścia i wyjścia pielgrzymów, sposobu organizacji Campusu oraz planowanych dróg ewakuacyjnych. CZYTAJ


 

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i Wieliczce, spotkanie z papieżem Franciszkiem - potrwają od 26 do 31 lipca. Szacuje się, że w wydarzeniu może wziąć udział 2,5-3 mln osób. Swoją obecność potwierdził też prezydent Polski Andrzej Duda.

Tegoroczne spotkanie z papieżem będzie się odbywać pod hasłem: "Błogosławieni miłosierni". Taki sam tytuł nadano hymnowi światowego spotkania młodych.  

 

 

(Teresa Gut, PAP/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: