„To kolejny dobry dzień dla Poczty Polskiej, ale także dla Polski, bo przywracamy to, co kiedyś zostało zlikwidowane. Są to instytucje niezmiernie ważne z punktu widzenia interesu państwa polskiego, ale także potrzeb społecznych, jak placówki Poczty Polskiej czy komisariaty policji” - mówił szef resortu infrastruktury podczas uroczystości otwarcia poczty.

Jak podkreślił, przywracanie placówek w małych miejscowościach to realizacji programu wyborczego PiS. Przypomniał, że mieszkańcy Zabierzowa Bocheńskiego zebrali setki podpisów pod petycją o przywrócenie poczty w ich miejscowości.

Poczta Polska, jako jedna ze strategicznych spółek państwowych – zaznaczył Adamczyk – pełni wyjątkową rolę w naszym państwie, bowiem dysponuje największą siecią placówek spośród wszystkich instytucji państwowych. „Teraz to już nowoczesna Poczta Polska, która dostarcza nie tylko listy i paczki, ale oferuje szereg innych nowoczesnych usług np. finansowych czy kurierskich” - dodał minister.

Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski zaznaczył, że spółka w ciągu ostatnich dwóch lat otworzyła ponad 280 nowych punktów w całej Polsce – zarówno w małych miejscowościach, na wsiach, jak i w dużych aglomeracjach. „Poczta ma największą sieć dystrybucyjno-logistyczną w kraju, dzięki czemu jest obecna w każdej gminie, oferuje usługi w ponad 7,5 tys. placówek” - przypomniał.

W Zabierzowie Bocheńskim do połowy 2016 roku funkcjonowała agencja pocztowa, która zapewniała możliwość realizacji podstawowych usług pocztowych. Obecnie placówka powraca do wcześniejszej formy filii urzędu pocztowego Niepołomice, funkcjonującej tu od 2011 roku. Poczta znajduje się w budynku, w którym funkcjonują dom kultury, biblioteka i ochotnicza straż pożarna.

Po utworzeniu placówki w Zabierzowie Bocheńskim, na obszarze gminy miejsko-wiejskiej Niepołomice, działa pięć placówek pocztowych.

„Ponowne uruchomienie placówki pocztowej pokazuje, jaki stosunek ma Poczta Polska do swoich klientów. Bardzo nam zależy na tym, by wszyscy mieli blisko do swojej poczty” - zaznaczył prezes Sypniewski.

Jak dodał, rola placówek pocztowych w mniejszych miejscowościach jest inna niż w dużych miastach. „Poczta Polska, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów przygotowuje tam specjalną ofertę. W blisko 4 tys. placówek klienci mogą skorzystać z darmowego wifi, co ma szczególne znaczenie tam, gdzie dostęp do sieci jest ograniczony technicznie lub ekonomicznie” - zaznaczył.

W województwie małopolskim Poczta Polska posiada 513 placówek pocztowych i zatrudnia blisko 2,2 tys. listonoszy oraz ponad 1,2 tys. pracowników obsługi klienta. W ubiegłym roku utworzono siedem nowych placówek pocztowych. W najbliższych miesiącach planowane jest oddanie do użytku nowej placówki w Krakowie oraz utworzenie kilkunastu innych w formie agencji pocztowych, głównie na obszarach gmin miejskich i miejsko-wiejskich.

 

PAP/bp