- Po 15 latach uwierzyliśmy wspólnie, że możliwe jest zbudowanie wspólnoty. Pan Cogito zaczął opowiadać o tym, jak zbudować taką małą wspólnotę w mieście, jak przestać się siebie bać. To doświadczenie osób poważnie chorujących psychicznie. Dzieki temu wszyscy zaczęli wierzyć, że to jest możliwe. Oni mogą prowadzić tak wspaniały hotel, który staje się reprezentantem Krakowa - mówi prof. Andrzej Cechnicki, psychiatra, kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak dodaje pani Grażyna, kelnerka, praca w pensjonacie daje poczucie własnej wartości. "Tu się widzi nadzieję. Ludzie ze świata ludzi zdrowych mówią, że to tylko praca. To wiele daje, daje poczucie własnej wartości. Można zrobić krok do ludzi, żeby oni w naszym kierunku też zrobili krok" - mówi.

Pensjonat "Pana Cogito" jest także placówką, w której kształcą się studenci medycyny. Oprócz hotelu "Pan Cogito" organizuje różne imprezy okolicznościowe i rodzinne. Znajdujący się przy pensjonacie ogród jest chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców.

 

 

 

(Anna Kluz-Łoś/ko)