Chcemy upamiętnić historię krakowskich dzieci w okresie przełomu lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku - mówi Maryla Czubak z Fundacji Polania. To dwie okrągłe i bardzo ważne rocznice dla wspólnej historii. Jesteśmy powiązani przez wieki i dlatego tak wiele nas łączy, choć to trudna historia - dodaje Maryla Czubak.

W tym roku bohaterem będzie opiekun żydowskich dzieci – Dawid Kurzmann - kupiec, filantrop, działacz społeczny. Poszedł on na dobrowolną śmierć z dziećmi z krakowskiego sierocińca. Nazywany jest często krakowskim Korczakiem.

Uroczystość upamiętniająca wojenne losy żydowskich dzieci – mieszkańców Krakowa zaczęła się przed krakowską Synagogą Starą (ul. Szeroka 24). Następnie spod Synagogi Starej wyruszył Marsz Pamięci i Życia do synagogi Tempel przy Miodowej. Tam odbył się koncert z udziałem wielu artystów (m.in.  Ayala Levi Kalusky z Izraela). W Marszu wzięli także udział niemieccy chrześcijanie, potomkowie sprawców Zagłady, którzy przyjeżdżają do Polski, aby nie zapominać o zbrodniach swych przodków.

 

Anna Łoś/bp