Prace obejmować będą: oczyszczenie i zabezpieczenie impregnatem drewnianych elementów ganku, konserwację kamiennej balustrady i posadzki tarasu przed Kaplicą Czartoryskich, przedłużenie rynien wychodzących z tarasu oraz założenie w kaplicy wentylacji, która jest bardzo potrzebna zwłaszcza zimą, gdy obiekt jest zamknięty i wewnątrz wzrasta wilgotność.

"Drewniane elementy ganku są w stosunkowo dobrym stanie, ale już zaczynają być widoczne efekty korozji biologicznej. Prawdopodobnie niewiele zostało z impregnatów, drewno jest odsłonięte i coraz bardziej narażone na destrukcję. W tym momencie mamy jeszcze szansę – bez konieczności wymiany większych fragmentów - ponownie zabezpieczyć ten ganek na kolejnych kilkanaście lat" - mówiła we wtorek PAP Maria Makarewicz, kierownik działu technicznego Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK).

Remont ganku zacznie się od strony Arsenału, a zakończy przy Baszcie Pasamoników. Prace mają kosztować ponad 100 tys. zł i potrwają do końca października. W 45 proc. dofinansuje je SKOZK.

Mury obronne, Barbakan i Celestat tworzą trasę obronności Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Odwiedza ją rocznie ok. 20 tys. osób. Jak podkreśla kierownik oddziału Mury Obronne Małgorzata Niechaj dla turystów to wyjątkowa okazja zobaczenia oryginalnych, średniowiecznych murów miejskich.

Ze średniowiecznych obwarowań Krakowa do naszych czasów dotrwał jedynie mający ok. 200 m długości fragment z bramą Floriańską i trzema przylegającymi do niej basztami: Pasamoników, Stolarską i Ciesielską. Mury miejskie zostały wyburzone na mocy decyzji cesarza austriackiego Franciszka II w latach 1810-1814 oraz w pierwszych latach istnienia Wolnego Miasta Krakowa.

 

 

 

 

(PAP/ko)