Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Najpiękniejsze małopolskie szopki. ZOBACZ ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2012.12.24 09:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:46 )
Małopolskie szopki słyną ze swojego piękna i wyjątkowego klimatu. Te najbardziej znane oglądają co roku tysiące osób.

Szopka w Kalwarii

Szopka w Kalwarii

Kalwaria Zebrzydowska

To jedna z największych tradycyjnych szopek w Polsce. Nawiązuje ona do tradycyjnych szopek Franciszkanów. Oprócz figur świętej rodziny, pasterzy i Trzech Króli są przedstawiciele różnych zawodów. Ponad 50 figur jest ruchomych.
Żywa Szopka w Tarnowie

Zakopane

Piękny, góralski drewniany szałas stanął tuż przy Urzędzie Miasta, na chodniku, którym w sezonie codziennie spacerują tysiące turystów.

Drewniane rzeźby do szopki przygotowali uczniowie zakopiańskiego Liceum Sztuk Plastycznych im Antoniego Kenara pod czujnym okiem swoich pedagogów. Rok temu w zakopiańskiej szopce znalazły się postaci świętych wyrzeźbione przez hiszpańskich artystów. Pomysł ten jednak spotkał się z krytyką, bo zdaniem wielu w Zakopanem powinna być góralska ludowa szopka. W tym roku taka właśnie jest. Szopkę pod Urzędem Miasta będzie można oglądać do 2 lutego.

Żywa szopka w Krakowie

Już od 20 lat Franciszkanie tworzą przedstawienie, w którym zwierzęta i Święta Rodzina są żywe. Tradycja sięga pierwszych Franciszkanów. Żywa szopka stanęła przy placu Wszystkich Świętych, obok. klasztoru ojców Franciszkanów. O godz. 23.00 odwiedził szopkę kard. Stanisław Dziwisz, który z mieszkańcami i turystami łamał się opłatkiem.

Metropolita krakowski życzył wszystkim, aby "nasze życie było bardziej radosne, pogodne, żebyśmy się wzajemnie miłowali, nie obrzucali się słowami, które nie przystoją człowiekowi”.
- Żebyśmy się nie kłócili i budowali lepsze jutro naszej ojczyzny, lepsze jutro naszego domu, żeby rodziny żyły w jedności, żeby się nie rozchodziły, żeby ludzie nie musieli wyjeżdżać zagranicę szukać pracy, aby jej mieli pod dostatkiem w naszej ojczyźnie - dodał kard. Dziwisz.

W Boże Narodzenie przedstawienia w Żywej Szopce odbywać się będą między godz. 14.00 a 19.00.

Jedyną nieobsadzoną "rolą" w żywej szopce jest dzieciątko Jezus - rodzice najmniejszych krakowian będą mieli możliwość włożenia swojej pociechy do prawdziwego żłóbka.


Żywa szopka w Tarnowie

Owce, kozy, kury, kaczki oraz dwa kucyki zamieszkały w żywej szopce w ogrodzie tarnowskiego klasztoru ojców Bernardynów. Żywą szopkę można oglądać codziennie od 8 do 19 do 6 stycznia.

Brzesko

Zwierzęta mieszkały w szopce na brzeskim rynku jedynie w przedświąteczną niedziele. Ale jak przekonują organizatorzy i bez nich jest tam na co popatrzeć. Figury wykonywali bowiem uczniowie szkół z Brzeska, a także młodzież oraz studenci. Natomiast zwierzęta pojawią się znowu w Brzesku razem z pochodem Trzech Króli 6 stycznia i będą to zgodnie z tradycją wielbłądy.
Z budowy tarnowskiej szopki w klasztorze ojców Bernardynów. Źródło: www.tarnow.bernardyni.pl
Zakopianska szopka
Szopki na rynku w Brzesku. Fot. B. Maziarz
Szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej. Fot. o. Franciszek Nowak OFM
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię