- Przygotowaliśmy specjalną instalację dźwiękową, która będzie polegała na tym, że na Wzgórzu Wawelskim zostaną ustawione rury rezonansowe, w których umieścimy zarówno mikrofony zbierające dźwięk, jak i urządzenia, które będą ten dźwięk odtwarzać. Przy pomocy słuchawek wszyscy będą mogli tego posłuchać, a rury dostroją się do dźwięku dzwonu, bo to on jest głównym elementem tego projektu - mówi Theresa Hartmann.

Eksperymentalne improwizacje dźwiękowe będzie można potem usłyszeć również na Hans-Sachs-Platz w Norymberdze oraz na stronie internetowej jubileuszu www.500-sigismundus.com

Bicie dzwonów będzie również zwiastunem rozpoczęcia całodziennego performance’u artystycznego kolektywu DAF zatytułowanego „BELLS OF DISTANCE”, który zostanie zaprezentowany w Norymberdze 17 lipca. Niemieccy widzowie zobaczą wtedy również dzieła krakowskich artystów. Dzięki specjalnej aplikacji mieszkańcy Norymbergii zobaczą sceny, które wydarzyły się w Krakowie 500 lat temu.



W Domu Krakowskim w Norymberdze zostanie również zaprezentowana praca Erwina Jeneralczyka. To dźwiękowa animacja obrazu Jana Matejki z 1875 roku pt. „Zawieszenie Dzwonu”. Za pomocą ruchu ciała będzie można wybrać elementy z obrazu i wprawić je w ruch lub usłyszeć dźwięki zobrazowane przez malarza. Dodatkowo w oknach Heilig Geist Spital i Domu Krakowskiego w Norymberdze zostaną pokazane prace wideo „500×1” studentów krakowskiej ASP, które również zostały zainspirowane przez obraz patrona uczelni Jana Matejki.

Jubileuszowi 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunta towarzyszy inny jubileusz - 25-lecia Domu Norymberskiego w Krakowie i Domu Krakowskiego w Norymberdze, stąd wspólne przedsięwzięcia artystyczne.