Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Miłośnicy zwierząt apelują: nie strzelajmy w sylwestra

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2013.12.31 07:14 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:03 )
Huk petard i sztucznych ogni, głośna zabawa i błyski na niebie - sylwestrowa noc to koszmar dla zwierząt i jedna z najbardziej stresujących nocy w roku.


Miłośnicy zwierząt apelują o to, aby w sylwestra szczególnie zadbać o swoich pupili. Właściciele czworonogów powinni im zapewnić przede wszystkim dostęp do ciemnego i spokojnego miejsca - może to być garderoba albo łazienka.

Specjaliści podkreślają, że w trakcie sylwestrowych wystrzałów zwierząt nie należy głaskać i nie powinno się do nich mówić. Takie zachowanie może w nich tylko wzmocnić uczucie strachu.

- Bądźmy blisko zwierzęcia, ale nie mówmy do niego, nie bierzmy go na ręce - takie zachowanie może tylko doprowadzić do tego, że zwierze faktycznie pomyśli sobie, że jest powód, by się bać - mówi instruktor szkolenia psów - Zula Przybilińska

Odradza się również podawania zwierzakom leków uspokajających, a jeśli się już na to zdecydujemy, to tylko po konsultacji z weterynarzem.

- Leki uspokajające najczęściej powodują, że zwierzę jest bardziej ospałe, ale nie niwelują strachu przed hukiem. Głowa jest świadoma - zwierze czuje strach, ale ciało pod wpływem leku jest bezwładne i pies nie może uciec od tego, co go stresuje. Podanie leku może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego - przestrzega Przybylińska.

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami przypomina również o tym, żeby przed sylwestrową nocą zadbać o identyfikację psa np. czip lub adresówkę z numerem telefonu właściciela. To ważne, gdy zwierzę się zgubi.


Sylwester to bardzo trudny dzień dla wszystkich czworonogów - są jednak takie, którym żaden wybuch nie straszny: mowa oczywiście o psach policyjnych. Te mogą tropić i szukać złodziei, zabójców czy narkotyków nawet podczas ostrzału. Sławomir Oczkowski, treser psów tropiących małopolskiej Policji przyznaje, że psy policyjne, choć odporne na wybuch

Jak twierdzi Oczkowski - możliwe jest przyzwyczajenie psa do głośnych huków, tak, by kojarzyły mu się z zabawą. W ten sposób wyszkolone są psy policyjne, które muszą być w stanie tropić nawet podczas ostrzału. - Taka tresura trwa jednak wiele tygodni, dlatego dziś najlepiej po prostu udzielać psom wsparcia - dodaje.


TPN także apeuje do turystów aby w najbliższą noc powstrzymali się od odpalania sztucznych ogni. Chodzi o teren całego Parku Narodowego jak i tatrzańskich schronisk, gdzie co roku turyści witają Nowy Rok. Dlatego w Zakopanem i okolicach pojawiły się specjalne plakaty które przypominają, że na terenie Tatr obowiązuje całkowity zakaz używania sztucznych ogni. Przyrodnicy tłumaczą, że chodzi o dobro dzikich zwierząt - petardy i race mogą tak je przestraszyć, że zginą z winy człowieka.

Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego przypomina, że oficjalny zakaz używania w Tatrach fajerwerków obowiązuje już od kilku lat. Niezależnie od apeli straż parku będzie patrolować rejony tatrzańskich schronisk, przy których najczęściej odpalane są sztuczne ognie.

Kompleksowe informacje jak pomóc zwierzakowi TUTAJ

( Aneta Regulska / Karol Surówka / Przemyslaw Bolechowski /dw)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię