"Tematu się nie spodziewałam, ale mnie pozytywnie zaskoczył. Był ciekawy i dawał pole do popisu. Wczoraj to przerabiałam. Trzeba było się odnieść czy człowiek jest panem swojego losu" - mówi maturzystka z krakowskiego V liceum.

- Napisałem, że to siła wyższa decyduje, ale człowiek, jako jednostka, ma wpływ na swój los. Odwołałem się do "Króla Edypa" i "Lalki" - podkreślał inny maturzysta.

Absolewnci szkół średnich przyznawali jednak zgodnie, że bardziej niż testu, boją się egzaminów ustnych. "To najtrudniejsza matura. Jeszcze mam dwa tygodnie, więc mogę się przygotować. Nie wiem jednak jak będzie" - podkreślają.

W Małopolsce egzamin z języka polskiego zdawało 37 616 absolwentów szkół średnich. Wyniki pisemnych egzaminów maturalnych poznamy 30 czerwca.

"Jeśli matura jest przepustką na studia wyższe to dostajemy absolwentów na poziomie intelektualnym kiepskim. Nie będę tego oceniać brutalnie, ale to kiepski poziom. Jest podstawowy błąd, bo są ludzie, którzy matury nie powinni zdać. Oni nie potrafią myśleć i nie rozumieją co czytają" - mówiła na antenie Radia Kraków profesor Maria Flis, socjolog i prorektor UJ ds. edukacji. WIĘCEJ

 

 

(Teresa Gut/ko)