Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolska po ulewnych deszczach. RAPORT

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2013.06.10 18:57 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:03 )
Największe szkody i straty wystąpiły na terenie powiatów: krakowskiego, proszowickiego i wielickiego. Aktualnie trwa usuwanie skutków opadów oraz szacowanie strat.

Fot. Archiwum Radia Kraków

Posłuchaj o zniszczonych uprawach rolników
Niebezpieczna Serafa
Zalane Gniazdowice

609 interwencji przy których pracowało 3 i pół tysiąca strażaków - tylko w ciągu jednej doby. To daje obraz rozmiarów tego, co przeżywamy od kilku dni w Małoplsce. Strażacy pracowali też przy 48 powalonych drzewach i 13 uszkodzonych dachach. W ciągu ostatnich dni konieczna była też ewakuacja 6 osób.

Najwięcej interwencji było w w rejonie Wieliczki i Skawiny, która wczoraj była prawie całkowicie odcięta od świata, bo woda zalała dwie główne ulice wjazdowe do tego miasta, strażacy układali tam zapory z worków z piaskiem i wzmacniali wały przeciw powodziowe. Podobna sytuacja miała też miejsce w Krakowie, w Bieżaniowie. Rzeka Serafa przerwała wały i dzięki szybkiej interwencji strażaków wodę udało się skierować na łąki i dzięki temu ocalono od zalania okoliczne domy.

Na całkowite podsumowanie prac trzeba będzie jeszcze poczekać, ale już teraz widać, że ulewy wyrządziły ogromne szkody.

REGION TARNOWSKI:

Ponad 150 podtopionych budynków gospodarczych, 241 mieszkalnych i 8 użyteczności publicznej, ponad 30 km uszkodzonych dróg i kilka uszkodzonych mostów- to bilans podtopień, z którymi wczoraj walczył region tarnowski. W kilku miejscach utworzyły się także osuwiska. Jendo z nich zabezpieczane jest na drodze powiatowej relacji Skrzyszów - Łękawka, obok tamtejszego przedszkola - na szczęście osuwisko nie zagraża żadnemu budynkowi.

Największe straty ponieśli mieszkańcy tych regionów, których woda nie oszczędzała i w ubiegłych latach. Po wczorajszym zagrożeniu dzisiaj sytuacja na terenie regionu tarnowskiego już się uspokaja.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje jednak nadal na terenie Powiśla Dabrowskiego - tam po wczorajszych podtopieniach nadal w wielu miejscach stoi woda. Najbardziej ucierpiały tam gminy Olesno, Dąbrowa Tarnowska, Gręboszów, Bolesław i Mędrzechów. Woda zalała tam kilka tysięcy hektarów pół uprawnych.

Po burzy nad Porębą Małą
Najwięcej szkód wyrządził Watok - cały dzień trwało usuwanie wody i muły który rzeka naniosła na wiadukt kolejowy przy ulicy Tuchowskiej, przeciekające wały na Wątoku były także przyczyną podtopień na ulicy Rzecznej i Spytki.
Tradycyjnie rzeka zalała także domy w Skrzyszowie. Woda nie oszczędził także budynków użyteczności publicznej, w Skrzyszowie podtopiła przedszkole i ośrodek zdrowia.

W Radłowie zalany został Stadion, podmyte zostały tam także wały na Dunajcu, kilkadziesiąt gospodarstw ucierpiało także na terenie gminy Lisia Góra i tam najdłużej wczoraj trwało ratowanie dobytku mieszkańców regionu.



Spore straty ponieśli rolnicy - kilka tysiecy hektarów upraw znalazło się pod wodą - głównie rosliny okopowe i zboża. Samorządowcy już zapowiadaj że będą oczekiwać wsparcia finansowego dla poszkodowanych mieszkańców.

KRAKÓW I OKOLICE:

W Krakowie rzeka Serafa przerwała wały przeciwpowodziowe . N a szczęście wodę udało się skierować na łąki i pola i nie zagraża budynkom mieszkalnym.

Film z miejscowości Błogocice (powiat Proszowicki, gmina Radziemice) nadesłany przez naszego słuchacza:


Rzeka Ropa/fot.M.Wodziński
Padający od kilkunastu godzin deszcz pogarsza sytuacje powodziową w rejonie Gorlic. W trzech gminach wprowadzono już pogotowia przeciwpowodziowe. Chodzi o Gorlice, Moszczenicę i Biecz.



W całej Małopolsce rolnicy liczą załamują ręce i liczą straty po nawałnicach, jakie przeszły w ostatnim czasie nad naszym regionem. Wymieniają jakie owoce i które warzywa najbardziej ucierpiały i wbrew pozorom, wcale nie czekają na słońce. Ono i tak już nie pomoże, strat nie odrobimy - twierdzą. Rolnicy skarżą się, że stracili dorobek całego życia, a to, co zostało, w niczym nie przypomina warzyw i owoców, które zbierali w poprzednich, lepszych sezonach.

Poszkodowani w wyniku nawałnic mogą liczyć na pomoc samorządów - informuje Monika Frenkiel - rzeczniczka wojewody małopolskiego. Po 6 tysięcy złotych w ramach pomocy doraźnej otrzymali właśnie mieszkańcy dwóch gmin, których domy zniszczył żywioł. Pieniądze trafiły do rodzin z Nowego Brzeska i Ryglic - mówi rzeczniczka.

Aby otrzymać pomoc należy zgłosić się do gminy. Ta występuje z wnioskami do urzędu wojewódzkiego, gdzie zapada decyzja o przekazaniu pieniędzy na konto gminy. Potem gmina wypłaca pieniądze swoim mieszkańcom.

Ludzie niechętnie ubezpieczają swój dobytek od następstw nawałnic czy powodzi - zauważa Krystyna Krawczyk z biura Rzecznika Ubezpieczonych. Choć dyrektor dokładnych statystyk nie zna, przyznaje, że osób ubezpieczonych jest znacznie mniej niż powinno być. Mieszkańcy ryzykują, a potem szukają pomocy w gminie czy rządzie - ubolewa Krystyna Krawczyk. A ta pomoc może być niestety niewystarczająca.


(jp/ms/Karol Surówka/Ola Ratuznik/ Agnieszka Wronska / Agata Wolak / RK)
Woda w Skrzyszowie
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 15:24

    Krakowska kandydatka partii Razem na liście do Parlamentu Europejskiego

  • 14:01

    Hero Boxing Fighters, czyli amatorskie święto boksu w szczytnym celu

  • 13:47

    Około 6 tys. uczestników Marszu Żywych upamiętni ofiary Zagłady

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1514 z 14.04.2024

  • 13:05

    50 lat muzycznej awangardy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię