"Jeśli zastosujemy się do rad zawartych w broszurze, to możemy oszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Trzeba zakręcać kran, jak się myje zęby. Radzimy, żeby rezygnować z kąpieli w wannie i brać szybki prysznic. Jeżeli się nie ma wymienionych żarówek, to trzeba je wymienić na żarówki energooszczędne. Jeżeli używa się czajnika to zawsze trzeba pamiętać, żeby gotować tylko tyle wody, ile się potrzebuje" - mówi Agnieszka Kapralska z Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego. 
To teoria. A jak wygląda to w praktyce? Okazuje się, że większość krakowian oszczędza, lub w związku z rosnącymi cenami właśnie zaczyna to robić. Dla tych, którzy jednak nie radzą sobie z rosnącymi cenami. Rząd planuje pomoc. 
Do czwartku ma być gotowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się innymi niż węgiel źródłami ciepła - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że Rada Ministrów dyskutowała między innymi na temat mechanizmu obniżenia VAT na różne nośniki ciepła.