Pierwsi seniorzy skorzystali z programu w piątek. Wśród nich była 96-latka z niepełnosprawną córką. Panie nie były na grobach bliskich na cmentarzu Rakowickim od Bożego Narodzenia, a meleks ułatwił im odwiedziny teraz, przed Wielkanocą.

"Odwiedzanie grobów bliskich i troska o nie to polska tradycja, której szczególnie dużo czasu i uwagi poświęcają osoby starsze. Wielu seniorów ma problemy z przemieszczeniem się, a nasze cmentarze są rozległe. Stąd pomysł na realizację tego projektu" – powiedziała PAP pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej Anna Okońska-Walkowicz.

Na realizację usługi miasto podpisało z zakładem pogrzebowym umowę ważną do końca roku. To zakład pogrzebowy obsługuje meleksy i infolinię poświęconą usłudze. Projekt "Meleks 80 plus", finansowany przez miasto, ma być realizowany na cmentarzach Batowickim, Grębałowskim i Rakowickim. Jeśli będzie się cieszył zainteresowaniem, to zostanie przedłużony na kolejne lata i rozszerzony na inne nekropolie.

Krakowianie powyżej 80 lat skorzystają z dowozu meleksem po wcześniejszym, dwu-, trzydniowym umówieniu usługi za pośrednictwem specjalnej infolinii czynnej pod numerem tel. 12-413-33-33. Każdorazowe korzystanie z meleksu nie powinno trwać dłużej niż godzinę i możliwe jest w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 10.00-14.00. Meleksy są zaopatrzone w naczynie z wodą do podlania kwiatów i w pojemniki na śmieci.

Usługa została przygotowana w ramach Gminnego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych na lata 2021-2025.

Wcześniej, w marcu, w ramach tego programu magistrat uruchomił także Miejskie Centrum Informacji dla Seniorów.

Centrum mieści się przy ulicy Daszyńskiego 19 w siedzibie Rady Krakowskich Seniorów i od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00 udziela informacji o miejskich działaniach dla osób starszych. Można tutaj dowiedzieć się o ofertach miasta dla seniorów, m.in. o propozycjach kulturalnych i zdrowotnych, w tym o usługach podologicznych. Placówka udziela też informacji m.in. na temat tego, jak skorzystać z pomocy żywnościowej prowadzonej przez Bank Żywności, z pomocy asystenta osoby starszej czy z programów dla niepełnosprawnych.

Aby uzyskać więcej informacji o centrum i jego ofercie, należy zatelefonować pod numer 12-445-96-67 lub skierować maila na adres: [email protected]. W okresie obostrzeń epidemicznych bezpośrednia forma kontaktu jest ograniczona.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/ko