Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Konsekracja kościoła św. Jana Pawła II. "Został oddany Bogu i ludziom" - mówił kardynał Dziwisz

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2016.10.16 08:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:56 )
W 38. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża w Krakowie - Łagiewnikach odbyła się uroczystość konsekracji kościoła pw. św. Jana Pawła II. Poświęcony obiekt ma być miejscem szczególnej pamięci o papieżu Polaku.

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj kardynała Stanisława Dziwisza Posłuchaj co mówi Piotr Sionko - rzecznik Sanktuarium Jana Pawła II
Konsekracja Sanktuarium Jana Pawła II - 16.10.16

Chcemy utrwalać pamięć o Janie Pawle II - wyjątkowej osobie, która nadal przemawia, inspiruje, stanowi punkt odniesienia dla wielu ludzi na całym świecie - mówił w niedzielę kard. Stanisław Dziwisz w czasie konsekracji kościoła św. Jana Pawła II w Krakowie -  Łagiewnikach.

"Konsekracja kościoła to szczególny akt, wieńczący lata planowania, budowy, wyposażania i upiększania świątyni. Staje się ona domem Bożym, przestrzenią oddaną Bogu na własność, ale także przestrzenią dla wspólnoty uczniów Jezusa, która tutaj gromadzi się na modlitwę i sprawowanie Eucharystii. Tutaj ziemia spotyka się z niebem. Tutaj doczesność spotyka się z wiecznością. Tutaj człowiek spotyka się ze swoim Stwórcą i Zbawicielem" – mówił podczas kazania metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Kościół znajduje się w Sanktuarium św. Jana Pawła II, będącego częścią Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", zlokalizowanego na terenie po dawnych zakładach sodowych "Solvay", w których podczas okupacji niemieckiej pracował Wojtyła.

Poświęcony kościół - mówił kardynał - ma być miejscem szczególnej pamięci o Janie Pawle II. "To miejsce jest związane z ważnym etapem życia Karola Wojtyły, jego ciężkiej pracy w zakładach Solvay w czasie wojny. Chcemy utrwalać pamięć o jego wyjątkowej osobie, która nadal przemawia, inspiruje, stanowi punkt odniesienia dla wielu ludzi na całym świecie" – zaznaczył.

Konsekracja kościoła pw. św. Jana Pawła II odbyła się w 38. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W uroczystości wzięła udział premier Beata Szydło. Odczytano także okolicznościowy list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W czerwcu 2013 r. kościół został pobłogosławiony. Niedzielna konsekracja była aktem "ostatecznego oddania świątyni Bogu".

Kard. Dziwisz w homilii podkreślił, że możliwość utrwalenia duchowego dziedzictwa po Janie Pawle II w poświęconym kościele i w Centrum, jest przywilejem, obowiązkiem, ale i wyrazem wdzięczności za pontyfikat „świętego papieża przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej”. „Jan Paweł II służył całemu Kościołowi, miał serce dla wszystkich, ale nigdy nie zapomniał, z jakiego narodu się wywodził. Swoją postawą uczył nas prawdziwego patriotyzmu, a zarazem szerokiego spojrzenia na inne narody i kultury” – powiedział kardynał i dodał, że teraz św. Jan Paweł II oręduje u Boga „za nami wszystkimi i towarzyszy współczesnemu Kościołowi w pielgrzymowaniu do wieczności”.

Dziwisz zwrócił uwagę, że konsekracja świątyni odbywa się w 1050. rocznicę chrztu Polski, w roku miłosierdzia Bożego oraz w roku, w którym w Polsce i Krakowie odbyły się Światowe Dni Młodzieży.

Kardynał przypomniał także słowa Jana Pawła II, wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa – to znaczy klucz do zrozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. […] Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski"; a także "tego, co naród polski wniósł w rozwój człowieka i człowieczeństwa, co w ten rozwój również dzisiaj wnosi, nie sposób zrozumieć i ocenić bez Chrystusa”. Dziś - mówił kardynał - „myśląc o polskich sprawach, o toczących się debatach i sporach, dotykających problemu życia i godności człowieka, zwłaszcza bezbronnego człowieka, warto postawić pytanie: kim jest dzisiaj Chrystus dla synów i córek naszej ziemi?”.

Dziwisz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wzniesienia świątyni. „Bardzo wiele osób, wspólnot i instytucji, zarówno z Polski, jak i z wielu krajów świata, zrozumiało wyjątkową wzniosłość tego dzieła, które dziś konsekrujemy na chwałę Bożą i ku pożytkowi ludzi. Świątynia i Centrum stanowi zapis hojności ich serc, za którą dziś dziękuję, a będziemy to spłacać naszą modlitwą w tym sanktuarium” – powiedział.

Podczas konsekracji świątyni - zgodnie z wielowiekową tradycją - w podstawie ołtarza złożone zostały relikwie męczennika - św. Stanisława. W czasie uroczystości poświęcono też nowe organy piszczałkowe - 52-głosowy instrument wyprodukowały Zakłady Organowe "Zych" z Wołomina. „Swym pięknym głosem wspierać będą one modlitwę i śpiew wielbiących tu Boga wiernych” – powiedział metropolita.

Pomysłodawcą Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" był kard. Dziwisz, a autorem projektu architektonicznego Andrzej Mikulski. Nad wzniesieniem świątyni czuwał ks. Jan Kabziński.

Uroczyste poświęcenie placu budowy Centrum nastąpiło w maju 2007 r., a prace ruszyły jesienią 2008 r. W ramach centrum powstały: dwupoziomowa świątynia, Instytut Dialogu Międzykulturowego, Centrum Wolontariatu, wieża widokowa. Dobiega końca budowa muzeum dedykowanego św. Janowi Pawłowi II.

Kościół znajduje się dokładnie na osi łączącej Sanktuarium im. Jana Pawła II z pobliskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Na fasadzie kościoła umieszczone zostały po łacinie słowa z inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II: "Nie lękajcie się!" oraz "Otwórzcie drzwi Chrystusowi".

Na południowej ścianie wieży widokowej znajduje się figura Matki Boskiej fatimskiej - to nawiązanie do znaczenia, jakie miała dla Jana Pawła II opieka Matki Bożej i jego wiary, że to właśnie jej zawdzięcza ocalenie po zamachu.

W dolnej części kościoła znajduje się kaplica kapłańska, nawiązująca swoim wyglądem do Krypty św. Leonarda na Wawelu, w której Karol Wojtyła odprawił mszę prymicyjną. W kaplicy tej jest płyta z grobu św. Jana Pawła II w Watykanie oraz relikwie jego krwi. W kryptach kościoła spoczywają kardynałowie - przyjaciele Jana Pawła II: kard. Andrzej Deskur i kard. Stanisław Nagy.

Drzwi do kościoła górnego zdobią płaskorzeźby przedstawiające papieża w towarzystwie świętych i błogosławionych oraz sceny z jego życia i miejsca, z którymi był związany.

Wewnątrz w jednej z bocznych kaplic wierni mogą zobaczyć zakrwawioną sutannę, którą Jan Paweł II miał na sobie w dniu zamachu na jego życie 13 maja 1981 r.

 

 

 

PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię