Krakowscy radni Platformy Obywatelskiej chcą zaapelować do ministra zdrowia o to, by zwiększono koszyk świadczeń i listę nowotworów leczonych metodą protonową - w krakowskich Bronowicach. Teraz w Centrum Cyklotronowym rocznie leczy się tylko siedemdziesiąt pięć osób

"Mamy świetny sprzęt do leczenia, jedyne takie w Polsce, ale jest wykorzystywane jedynie w 10%. Pacjenci zamiast do Krakowa jeżdżą do Pragi, gdzie takie samo leczenie jest czterokrotnie droższe" - mówi radny Andrzej Hawranek. 

Propozycja napisania prośby do ministerstwa ma być dyskutowana na sesji Rady Miasta Krakowa za dwa tygodnie.

Centrum Cyklotronowe Bronowice zostało otwarte w październiku 2015 r. Ośrodek badawczy dysponuje cyklotronem Proteus C-235, halę eksperymentalną służącą fizykom, ze stanowiskiem do radioterapii nowotworów gałki ocznej oraz dwoma stanowiskami do nowotworów w innych częściach ciała.

Z cyklotronu Proteus C-235 korzystają także naukowcy, m.in. fizycy, inżynierowie i radiobiolodzy, którym produkowane przez cyklotron wiązki protonów służą m.in. do badania właściwości materii i wrażliwości materiałów biologicznych na promieniowanie.

Pierwsze dwie kompleksowe terapie protonowe nowotworu oka wykonano w 2011 r. na dwóch pacjentach z czerniakiem błony naczyniowej oka. Zostały one przeprowadzone w ramach tzw. eksperymentu medycznego, bo takiej procedury nie przewidywano wówczas jeszcze w katalogu świadczeń medycznych. Były to pierwsze tego typu zabiegi nie tylko w Polsce, ale i Europie Środkowej.

Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie, działające w obrębie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, jest jedynym ośrodkiem radioterapii protonowej w Polsce i jednym z niewielu na świecie.

 

 

(Dominika Baraniec, RK/ew)