Urzędnicy przekonują, że miejsce dawnego obozu nie może być traktowane jako park. Nie są planowane jednak żadne prace budowlane na tym terenie, poza odświeżeniem dróg i ścieżek oraz utworzeniem niewielkich przystanków i punktów historycznych.

Uczestnicy konsultacji postulowali też rezygnację z budowy parkingu w pobliżu dawnego obozu. Tak się nie stanie. Zostanie jednak uwzględniona część głosów dotyczących tzw. Szarego Domu. W budynku będzie znajdowała się część wystawy muzeum. Nie wiadomo jednak kiedy rozpocznie się budowa. Może zostać ona znacznie opóźniona przez epidemię koronawirusa oraz zapowiadane dalsze protesty mieszkańców.

- Konsultacje w tej sprawie mogłyby się w ogóle nie odbyć, jesteśmy dalej w tym samym miejscu - komentował w rozmowie z Radiem Kraków Maciej Fijak z grupy "Stop ogradzaniu Krzemionek". Jak przekonuje Fijak, w raporcie przygotowanym przez miasto zignorowano przede wszystkim postulaty dotyczące symbolicznego wygrodzenia terenu przez nasadzenia zieleni, czy niewprowadzania masowego ruchu turystycznego.

"Jesteśmy zawiedzieni tym raportem z konsultacji. Wszystkie kluczowe dla mieszkanców postulaty zostały odrzucone jednym dokumentem. Kilkaset osób wzięło udział w konsultacjach, ponad 200 formularzy zostało zgłoszonych. Te konsultacje mogłyby się właściwie nie odbyć. Jesteśmy w tym samym miejscu" - podkreśla. Grupa "Stop ogradzaniu Krzemionek" zapowiada w tej sprawie protesty.

Niemiecki nazistowski obóz Plaszow w Krakowie został założony w październiku 1942 r. na terenie dwóch cmentarzy żydowskich. Na początku funkcjonował jako obóz pracy. Pod koniec wojny został przekształcony w obóz koncentracyjny. Szacuje się, że zamordowano w nim ok. 5 tys. osób.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Tomasz Bździkot/Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ko)