Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

J. Gowin: "Sądy rejonowe podniosę do rangi okręgowych"

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2013.04.15 06:39 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 04:01 )
"Chcę dowartościować sądy rejonowe, podnosząc je do rangi sądów okręgowych" - tam minister sprawiedliwości tłumaczył na antenie Radia Kraków ideę kolejnej reformy sądownictwa.

fot. Krzysztof Orski




Resort rozpoczął prace nad zmianą nieefektywnej zdaniem Jarosława Gowina struktury sądownictwa w Polsce. Zgodnie z pomysłem zniknęłyby sądy rejonowe. "To nie likwidacja sądów rejonowych, a podniesienie ich rangi" - tłumaczył minister Gowin w Radiu Kraków. Jak przekonywął podniosłoby to efektywność sądownictwa. Dzięki temu wyroki zapadałyby zdecydowanie szybciej" - zapewniał Jarosław Gowin.

Na razie jednak trwają prace studyjne, które znajdują się we wstępnej fazie.


Zapis porannej rozmowy w Radiu Kraków


Jacek Bańka: Podobno widział pan film „Układ zamknięty”.

- Jarosoław Gowin : Widziałem, każdemu polecam. Niestety jest to film, który pokazuje kawałek Polski. Polski, która odchodzi w przeszłość, Polski pełnej patologicznych układów i układzików. Moim zdaniem coś prawdziwego kryje za tą artystyczną kreacją.

Krakowscy przedsiębiorcy oskarżeni 10 lat temu m.in. o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zwrócili się do pana. Pan w jakiś sposób mógł pomóc?

- Z Pawłem Reyem i Lechem Jeziornym byłem w kontakcie we wcześniejszych latach. Mówiąc szczerze, od momentu kiedy zostałem ministrem, mam związane ręce. To są moi koledzy z dawnych lat, z opozycji antykomunistycznej. Młyny sprawiedliwości w ich sprawie mielą powoli, ale kolejne zarzuty są uchylane.

Pokrzywdzeni są współzałożycielami stowarzyszenia „Niepokonani 2012”. Jak twierdzą ich przypadek nie jest jednostkowy, ale typowy dla działania aparatu państwowego. Pan się z tym zgodzi?

- Nie do końca. Rzeczywiście nie jest to przypadek jednostkowy, ale nie jest to też przypadek typowy. Nie na co dzień się zdarza żeby urzędnicy państwowi niszczyli uczciwych przedsiębiorców i przejmowali ich majątek. Niestety tego typu przypadki, nawet dzisiaj, mogą się zdarzać. Moim zdaniem na początku dwutysięcznego roku ta działalność miała charakter systemowy. W każdym razie zorganizowany. Była akcja ściągania haraczy z przedsiębiorców, natomiast ci niepokorni jak Roman Kluska byli wsadzani do więzienia i próbowano ich niszczyć. Na szczęście w przypadku Romana Kluski to się nie powiodło. Od tego czasu wiele się zmieniło. Powstało CBA, w poprzedniej kadencji PO i PSL oddzieliło prokuraturę od ministerstwa sprawiedliwości. Przez to dzisiaj żaden polityk nie może łamać kręgosłupa prokuratorom. Jeśli oglądał pan ten film to wie pan, że powiązania prokuratorów i polityków były najbardziej ponurą osnową "Układu zamkniętego".





W jaki sposób w podobnych sytuacjach mogłoby pomóc przekształcenie wszystkich sądów rejonowych w oddziały zamiejscowe?

- Dziękuje, że nie mówi pan o likwidacji. Chcę dowartościować sądy rejonowe podnosząc je do poziomu sądów okręgowych. Dzięki temu sprawy mogłyby płynniej krążyć między sądami i sędziowie mogliby orzekać w różnych sądach. Efekt byłby taki, że wyroki zapadałyby znacznie szybciej. To nie jest mój domorosły projekt z tą dwuszczeblowością. Takie są rekomendacje Banku Światowego i wielu ekspertów. Muszę uspokoić krytyków. To musi być poprzedzone solidnymi pracami analitycznymi. Na pewno w tej kadencji takiej zmiany nie będzie. Chciałbym ją przygotować dla mojego następcy.

W rozmowie dla Rzeczpospolitej mówi pan o „kohabitacji sędziów, prokuratorów, przedsiębiorców, samorządowców”. W jaki sposób ten dwustopniowy system mógłby przewietrzyć taki układ?

- Rzeczywiście, w wielu miejscowościach związki między ludźmi wymiaru sprawiedliwości a przedsiębiorcami, samorządowcami są zbyt ścisłe. Ta dwuszczeblowość doprowadziłaby do większej transparentności. Na pewno przy takiej dwuszczeblowości byłoby dużo więcej świeżego powietrza.

Co by się stało, gdyby sejm przegłosował obywatelski projekt przywracający sądy rejonowe?

- Jest jeszcze senat, jest pan prezydent, który zapowiedział, że swojego podpisu pod takim projektem nie złoży. Platforma jest w stanie podtrzymać weto prezydenckie.

W jaki sposób w przewietrzaniu tego typu układów mogłaby pomóc deregulacja zawodów prawniczych?

- To jest bardzo ważne pytanie. Deregulacja ogranicza zakres władzy urzędników i poszerza wolność gospodarczą. Przede wszystkim prowadzi do powstania miejsc pracy, ale także ogranicza wszechwładzę państwa. Ogranicza możliwość korupcyjnych nacisków na przedsiębiorców.

Jak to teraz może wyglądać w sejmie? Za obywatelskim projektem przywracającym sądy rejonowe stoi PSL. Jest pan pewien, że cała Platforma i Ruch Palikota zagłosują przeciw?

- Jestem pewien głosów kolegów z Platformy. Nawet jeśli mają jakieś wątpliwości to rozwiał je premier, mówiąc, że musi być jedność w klubie. Liczę także na część klubów opozycyjnych. Wspomniał pan Ruch Palikota. Ze strony tego klubu padają wątpliwości, czy projekt obywatelski ma sens. Być może swoje stanowisko zmienią SLD i Solidarna Polska.

Mniej wątpliwości jest przy okazji deregulacji zawodów?

- Co najmniej dwie partie opozycyjne, PiS i Ruch Palikota, mają dereguację w swoim programie. Posłowie PiS brali bardzo aktywny udział w pracach komisji deregulacyjnej. Zgłosili wiele poprawek, sporą część komisja przyjęła. Mam nadzieję, że PiS i Ruch Palikota zagłosują za tym projektem. Jako, że to jest projekt rządowy, liczę na jednoznaczne stanowisko kolegów z PSL.

Zamykając tą sprawę. Nie przydałaby się deregulacja sędziów piłkarskich?

- Oj, oglądałem tą bramkę. Bolesna dla nas tym bardziej w meczu z Legią Warszawa. Mogę pana tylko zapewnić, że sędziowie sądów powszechnych prezentują wyższy poziom niż sędziowie piłkarscy.

Na lato premier zapowiedział rekonstrukcję rządu. Mówi się także, że niechciani ministrowie trafią na listy do Europarlamentu. G dyby tak się stało, że będzie pan poza rządem, to może pan się stać kandydatem w wyborach na prezydenta Krakowa?

- W przeciwieństwie do Parlamentu Europejskiego, startu w wyborach na prezydenta Krakowa nie wykluczam.

Panie ministrze, trwa wielka dyskusja co dalej z hotelem Cracovia. Pojutrze poznamy plany inwestora dotyczące tego obiektu. Co by pan chciał widzieć na tym miejscu?

- Ze zdziwieniem dowiedziałem się, że ten hotel został wpisany na listę zabytków. Dla mnie zawsze to było szkaradztwo. Słyszałem, że ma tam być galeria handlowa. Mam nadzieje, że miasto się na to nie zgodzi. Galerii mamy bardzo dużo, pora chronić małe, lokalne sklepiki. Drobny handel nadaje ducha centrum Krakowa.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 19:36

    Krakowski smok turysta nie odzyska swojego rogu

  • 19:12

    Jaka będzie kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego?

  • 19:09

    Adrian Król: "Funkcja prezesa Aeroklubu Krakowskiego to zaszczyt i wyzwanie"

  • 18:24

    Czy Polska może sobie pozwolić na krótszy tydzień pracy?

  • 17:38

    Portret Jacka Majchrowskiego zawisł w Sali Kupieckiej

  • 17:24

    FILM | "Duch" Lee Hae-yeonga

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię