Urna z prochami poety została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana i pozostanie tam do czasu, gdy możliwe będzie zorganizowanie państwowych uroczystości pogrzebowych. Z uwagi na wybitne zasługi dla narodowej kultury, literatury i języka, Adam Zagajewski zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie.
         Adam Zagajewski jest autorem znanych na całym świecie tomików poezji, takich jak: "List. Oda do wielości", "Płótno", "Trzej aniołowie", "Pragnienie" czy "Prawdziwe życie". Uznaniem cieszą się również jego zbiory eseistyczne: "Dwa miasta", "Poeta rozmawia z filozofem", "Substancja nieuporządkowana". Byl także prozaikiem, napisał powieści - „Ciepło, zimno”, „Słuch absolutny”, jednak to poezja i esej był jego preferowaną formą twórczości.
         Przez wiele lat wymieniano go jako kandydata do literackiej Nagrody Nobla, a jego twórczość została przetłumaczona na niemal wszystkie najważniejsze języki świata. Entuzjastyczne recenzje "New York Timesa" uczyniły z niego najbardziej znanego, obok Czesława Miłosza i Stanisława Barańczaka, polskiego twórcę.
         W latach 70. Adam Zagajewski był związany z niezależnym ruchem literackim Nowej Fali. Aktywnie włączył się też w działalność opozycji demokratycznej. Gdy w 1975 roku podpisał „List 59”, którego sygnatariusze protestowali przeciw wpisaniu do Konstytucji PRL kierowniczej roli PZPR i sojuszu z ZSRR, został objęty cenzurą. Od 1982 do 2002 roku mieszkał w Paryżu. Potem wrócił do Polski i osiadł w Krakowie. Poeta zmarł 21 marca w wieku 75 lat.

 

IAR/bp