W 36. rocznicę stanu wojennego na skwerze im. Studenckiego Komitetu Solidarności w pobliżu  Domu Studenckiego "Żaczek" w Krakowie odsłonięta została instalacja  artystyczna upamiętniająca powstanie w maju 1977 roku SKS -u, pierwszego autentycznego ruchu młodzieży studenckiej sprzeciwiającego się dyktatowi PRL. Powstanie SKS-u było reakcją krakowskiego środowiska studentów na śmierć zamordowanego przez SB studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pyjasa.  

- Miejsce, w którym stoi instalacja jest miejscem dla nas szczególnym. Żaczek był tym szczególnym miejscem. Tu mieszkali przyjezdni studenci, tu się spotykaliśmy, denerwowaliśmy się na to, co się dzieje w PRL. Każdy kto będzie tu przechodził, będzie mógł przystanąć, spojrzeć na zdjęcia, tej małej pamięci o studentach, którzy się zbuntowali. Komitet Solidarności Studenckiej ma swoje miejsce i bardzo nas to cieszy - mówi Radiu Kraków Adam Jastrzębski, były działacz SKS-u. 

W uroczystości odsłonięcia instalacji udział wzięła także młodzież i poczet sztandarowy Zespółu Szkół Zawodowych nr 2 (Technikum nr 2 i Szkoła Branżowa I stopnia nr 2) w Nowej Hucie imienia Studenckiego Komitetu Solidarności. Imię nadane zostało szkole 30 sierpnia tego roku na mocy decyzji Rady Miasta Krakowa.  

Przypomnijmy, że decyzję o nazwaniu skweru przy Domu Studenckim "Żaczek" imieniem SKS -u podjęli jednogłośnie krakowscy radni w kwietniu 2017 roku, w czterdziestą rocznicę powstania studenckiej organizacji. Instalacja upamiętniająca powstanie SKS-u jest inicjatywą Stowarzyszenia MAJ 77, które tworzą dawni działacze i sympatycy Studenckiego Komitetu Solidarności. Instalacja współfinansowana została ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 
 

 

(Jolanta Drużyńska/ko)