Jak mówił dziś w Krakowie - ubolewa nad tym, że w tematach poruszanych na spotkaniach wyborczych dominuje scena krajowa, wojna ideologiczna, a wręcz religijna. "Są problemy nad którymi warto dziś popracować - jak ochrona zdrowia, czystość powietrza, budżet dla Polski, budżet dla rolnictwa, a nie rozpoczynanie boju, który tylko pogłębia podziały wśród Polaków"

Kraków jest dobrym przykładem na to, jak walczyć ze smogiem - mówił dziś w stolicy Małopolski Adam Jarubas. To jeden z głównych tematów, jakimi zamierza się zająć kandydat na europosła, jeśli uda mu się zdobyć mandat. Drugim priorytetem wiceprezesa PSL-u jest walka z rakiem.

Projekty takich metropolii jak Kraków powinny mieć należy priorytet w przyszłym budżecie Unii Europejskiej – mówił kandydat Koalicji Europejskiej do PE Adam Jarubas (PSL). W sobotę poparł go klub radnych prezydenta Jacka Majchrowskiego „Przyjazny Kraków”.

Wiceszef PSL mówił podczas sobotniego briefingu zorganizowanego przed pomnikiem jednego z prezydentów Krakowa Juliusza Lea (1861-1918), że Kraków jest „jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast, prawdziwym ośrodkiem akademickim i gospodarczym, który może być wzorem dla innych miast”.

„Kraków jest dziś jedną z metropolii Europy, wiele zostało tu zrobione, w czym wielkie zasługi prezydenta Majchrowskiego. Pojawiają się jednak nowe wyzwania dotyczące warunków i jakości życia, czystego powietrza, walki ze smogiem” - dodał Jarubas.

Kandydat zastrzegł, że w tym ostatnim temacie Kraków padł ofiarą stereotypów, bo miasto „zrobiło bardzo wiele, aby zlikwidować niską emisję, zmniejszyć ilość pieców zanieczyszczających powietrze, wymienić prawie cały transport publiczny na ekologiczny”. „To jest wielkie polskie wyzwanie, któremu trzeba sprostać (...), w Krakowie wiele zrobiono, te projekty mogą być dobrym wzorem” - zaznaczył Jarubas.

„W ciągu kilku miesięcy po wyborze do europarlamentu będą się decydować losy przyszłego budżetu europejskiego i projekty takich miast jak Kraków powinny mieć tam swój należny priorytet” - podkreślił kandydat KE.

Radny prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków” Kazimierz Chrzanowski zaznaczył, że klub ten poszukuje możliwości wsparcia miasta na poziomie krajowym i unijnym, dlatego popiera Adama Jarubasa, który jest „jedną z takich osób, które potrafią łączyć, potrafią walczyć o środki na rozwój miasta i województwa”.

„Kandydat swoją wiedzą, doświadczeniem długoletniego samorządowca, marszałka województwa świętokrzyskiego, potrafi w Europie zawalczyć o środki, które będą służyć rozwojowi Krakowa i województwa małopolskiego” - ocenił.

Radny Łukasz Wantuch zaznaczył, że Jarubas jest osobą z doświadczeniem, a równocześnie "będzie świeżą krwią w Parlamencie Europejskim”.

Na liście Koalicji Europejskiej (SLD, PO, Nowoczesna, PSL, Zieloni) w okręgu małopolsko-świętokrzyskim Jarubas zajmuje drugie miejsce. Liderem jest europosłanka PO Róża Thun, a trzecie miejsce przypadło wiceprzewodniczącemu SLD Andrzejowi Szejnie.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

 

Martyna Masztalerz/PAP/bp