Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

23-latek z zawałem serca. Lekarze alarmują i przestrzegają

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2013.11.29 12:36 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:56 )
Palenie papierosów, wysoki cholesterol, przemęczenie, brak aktywności fizycznej i zła dieta to tylko niektóre z przyczyn zawału serca. Problem dotyczy coraz młodszych osób. 23-letni Przemek z okolic Nowego Targu to najmłodszy pacjent z zawałem serca w Małopolsce.

operacja naprawy niedomykającej się zastawki serca

Posłuchaj historii 23-letniego Przemka

Lekarze alarmują - coraz młodszym osobom serce odmawia posłuszeństwa. Doskonałym przykładem i jednocześnie przestrogą dla wielu młodych ludzi może być historia 23-letniego Przemka z okolic Nowego Targu. 1 kwietnia 2012 roku, dzień przed urodzinami, chłopak ze strasznym bólem trafił do szpitala. Przemek był obciążony genetycznie, ale jednocześnie palił papierosy, a to spowodowało bardzo szybki postęp choroby wieńcowej. Na szczęście ten najmłodszy pacjent z zawałem serca w Małopolsce został uratowany przez kardiologów, ale lekarze podkreślają, że do wielu młodych ludzi pomoc dociera zbyt późno. Zazwyczaj są oni przekonani, że zawał to jeszcze nie ich problem, a ból w klatce piersiowej to po prostu zgaga. Dla Przemka wiadomość o zawale także była dużym zaskoczeniem.

Podstawowe przyczyny zawału serca powinny być dobrze znane . Do narażonych na zawał należą m.in. palacze, osoby z wysokim cholesterolem, stosujący złą dieta, ale jak się okazuje nie wszystkie powody są tak oczywiste. Jak mówi Radiu Kraków profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dariusz Dudek na kardiologię trafiają także młodzi mężczyźni, którzy trenują na siłowniach i przyjmują różne preparaty wzmacniające efekty ćwiczeń. Warto pamiętać, że dziwny ból u bardzo młodego człowieka, zwłaszcza po spożyciu substancji pobudzających - również tych legalnych, typu "energy drink" - powinien skłonić do czujności.

Na szczęście postępy w leczeniu pacjentów z problemami kardiologicznymi są ogromne. Jak ocenia profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dariusz Dudek : "W dziedzinie leczenia zawału serca polscy kardiolodzy osiągnęli już praktycznie wszystko, co można było zrobić dla chorych. Wyzwaniem jest teraz dostosowanie leczenia do zmieniającego się wieku pacjentów".

Jednym z przełomowych osiągnięć jest "Mini sztuczne serce" , które krakowscy kardiolodzy wszczepią pacjentowi po rozległym zawale. Medycy z dwóch krakowskich szpitali: Uniwersyteckiego oraz Specjalistycznego im. Jana Pawła wszczepią pompę bez otwierania klatki piersiowej i wykorzystają do tego wkłucie w pachwinie.  Ten nowatorski zabieg w ramach międzynarodowych Warsztatów Kardiologii Inwazyjnej dzięki internetowej transmisji obserwować będzie blisko 1200 lekarzy z całego świata. Wszczepienia serca dokonają ci sami lekarze, którzy przeprowadzili operację naprawy niedomykającej się zastawki serca przedstawioną na poniższych zdjęciach.

W czasie warsztatów wykonanych zostanie kilkadziesiąt pokazowych i nowotarskich zabiegów kardiologii inwazyjnej. Transmisje odbywać się będą m.in. z krakowskich szpitali: Uniwersyteckiego i Jana Pawła II, a także ośrodków kardiologicznych w Czechach i na Węgrzech.
Operacja zastawki


Ewa Ostapowicz,mp)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię