Pandemia przeniosła zakupy do sieci, a kto kupuje w Internecie ten wie - czasem trzeba trochę poczekać na dostawę. Warto więc pomóc Mikołajowi, żeby zdążył.

Pocztowcy i firmy dostarczające paczki ogłaszają ogromne zapotrzebowanie na sezonowych pracowników, a ruch w branży e-commerce zdecydowanie rośnie i nie chodzi jedynie o prezenty, a także o zakupy codzienne - przyznaje Marcin Gruszka, rzecznik prasowy jednego z największych portali dedykowanych zakupom w internecie.

Coraz więcej sprzedawców szuka metody na sprzedaż w czasach, gdy zamknięte są centra handlowe, a klienci pozostają w domach. Dlatego firmy, które tworzą sklepy internetowe, mają teraz bardzo dużo pracy i zgłoszeń. Tyle że już trochę za późno, jeśli ktoś chce zdążyć przed świętami

"Staramy się studzić zapędy naszych potencjalnych klientów, bo wiadomo, że wdrożenie sklepu internetowego w ciągu tygodnia lub dwóch jest praktycznie niemożliwe, ale zapytań jest bardzo dużo" - mówi Maciej Cekiera z jednej z krakowskich agencji marketingowych.

Zakupy w sieci kojarzą się w tych trudnych pandemicznych czasach z wygodą, ale przede wszystkim z bezpieczeństwem. Niektórzy jednak stracą naprawdę dużo z powodu pandemicznych obostrzeń. To na przykład sprzedawcy, którzy co roku wystawiali swoje kramy na rynkach małopolskich miejscowości. Największy taki jarmark od lat odbywał się w Krakowie, w tym roku został już oficjalnie odwołany. To strata przede wszystkim dla organizatorów - podkreśla rzecznik krakowskiego magistratu Dariusz Nowak - ale także dla samego Krakowa.

"Przyjeżdżali też goście, turyści, specjalnie dlatego, że w Krakowie są targi bożonarodzeniowe, również i krakowianie. To były tłumy ludzi. To było coś, co w ostatnich latach wtopiło się w ten nastrój świąteczny" - relacjonuje Nowak

Nie tylko Kraków ucierpi przez brak targów świątecznych. Organizowały je także między innymi Wadowice, Gorlice, Myślenice, Nowy Wiśnicz czy Miechów oraz Zakopane.

Górale w ogóle czarno widzą nadchodzące święta. To zwykle okres wysokiego sezonu, ale w tym roku może być dramatycznie.

"Spadek sprzedaży jest na poziomie około 90%. W wielu miejscach obłożenie nie przekracza na dzień dzisiejszy poziomu 10-15%" - mówi Dariusz Galica z zakopiańskiej branży hotelarskiej.

Galica ma nadzieję, że turyści jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa, jeśli chodzi o święta i Sylwestra w stolicy Tatr.

To raczej będą trudne święta. Jest jednak ktoś, kto może nam je osłodzić. Bo, jak powiedziały mi Iga i Weronika, święty Mikołaj dotrze do nas niezależnie od pandemii.

Proszę pamiętać, drodzy Państwo: bez pierniczków dla Mikołaja w tym roku. Chociaż jest święty i magiczny, to trzeba dmuchać na zimne.

 

Martyna Masztalerz/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.