Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Gorlicach wykuto serce największego dzwonu świata "Vox Patris"

  • Gorlice
  • date_range Środa, 2019.09.25 16:18 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:13 )
Serce największego dzwonu świata "Vox Patris" wykute w Gorlicach! Mierzy ono 4 metry i waży dwie tony.

Fot. mat. prasowe Rduch & Felczyński

Serce największego na świecie Dzwonu Vox Patris

Dzwon powstaje w Polsce dla brazylijskiego Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade.

Jeszcze w tym roku serce wraz z mocowaniem, po końcowej obróbce mechanicznej zostanie przetransportowane na Śląsk, gdzie będzie czekał dzwon odlany przez ludwisarzy pracowni Jana Felczyńskiego w Przemyślu, we współpracy z firmą Rduch Bells& Clocks w Czernicy i spółką Metalodlew w Krakowie.

"Vox Patris" - "Głos Ojca" waży 55 ton, ma ponad 4 m wysokości oraz 4,5 m średnicy. Odlano go ze stopu miedzi (78 proc.) i cyny (22 proc.). Powierzchnię dzwonu pokrywają zdobienia nawiązujące do historii powstania brazylijskiego sanktuarium, są też motywy roślinne, zwierzęta i ptaki charakterystyczne dla Brazylii. Do jego poruszania potrzebne będą cztery specjalnie zaprojektowane największe na świecie silniki liniowe. Z racji wielkości dzwonu także jego serce musiało być odpowiednio duże.

Przy dobieraniu proporcji materiałów do wykonania serca wzorowano się na sercu dzwonu "Zygmunt" z katedry na Wawelu. Odpowiednio trwały stop metali opracowano w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pod nadzorem znawcy i opiekuna dzwonów na Wawelu, Jasnej Górze i w Kościele Mariackim inż. Andrzeja Bochniaka. Użyto stali o specjalnie dobranym składzie chemicznym: wysokiej jakości i czystości metalurgicznej oraz odpowiednio miękkiej, aby serce wydobywając jedyny w swoim rodzaju dźwięk, nie niszczyło pierścienia dzwonu.

Zanim wykonano serce dla "Vox Patris" specjaliści z Kuźni Glinik wykuli inne serce dla mniejszego 10-tonowego dzwonu, jednego z czterech, które będą tworzyć tzw. kwartet idealny dla brazylijskiego sanktuarium. "Dzięki temu wszyscy uzyskaliśmy pewność, że serce +Vox Patris+ wykonane zostanie właściwie zarówno pod względem poczynionych obliczeń, jak i optymalnych walorów dźwiękowych, które musi posiadać każdy dzwon, również nasz 55-tonowy olbrzym" – tłumaczy Grzegorz Klyszcz, właściciel firmy Rduch Bells & Clocks w Czernicy k. Rybnika.

Proces kucia serca wraz z niezbędnymi dodatkowymi operacjami trwał osiem godzin. Nad przygotowaniem dokumentacji technologicznej pracował zespół inżynierów, a proces kucia na gorąco realizował zespół złożony z trzech najbardziej doświadczonych kowali Kuźni Glinik.

W Kuźni Glinik po raz pierwszy wykonano serce dzwonu, jednak odkuwki o podobnych kształtach i gabarytach kuje się tam często. "Wielokrotnie produkowaliśmy odkuwki swobodne o masie 8 tys. kg. Nasi klienci znają nasze możliwości i nieraz zlecali nam wykonanie elementów o nietypowych, skomplikowanych kształtach" – podkreśla dyrektor biura technologii Kuźni Glinik Kazimierz Malina.

Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade położone jest w centralno-zachodniej Brazylii i jest jednym z największych ośrodków kultu religijnego w tym kraju. Dzwon zawiśnie na budowanej tam ponad 100-metrowej wieży.

Do tej pory największym kołysanym dzwonem w Europie był Petersglocke w katedrze w Kolonii ważący ponad 24 tony, a największym tego typu dzwonem na świecie - ważący ponad 36 ton i odlany w Holandii dzwon w japońskim uzdrowisku Gotenba na stoku góry Fudżi.

 

 

(PAP/Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię