Co roku prawdziwe tłumy wiernych brały udział w drodze krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Od dwóch lat z powodu pandemii misterium nie jest organizowane. Mimo deszczowej pogody do Kalwarii przyjechało z samego rana kilkaset osób. To głównie rodziny, które w małych grupach modlą się na kalwaryjskich dróżkach.

Dziś nie można na nich zobaczyć tradycyjnego misterium, ale bernardyni z Kalwarii zachęcają właśnie do takiego indywidualnego przejścia drogi krzyżowej. O 10.00 słowo pasterskie do pielgrzymów wygłosi metropolita krakowski Marek Jędraszewski. Później w bazylice odprawiona zostanie droga krzyżowa. Z powodu ograniczeń weźmie w niej udział kilkadziesiąt osób, ale dzięki nagłośnieniu będzie można dołączyć do modlitwy indywidualnie - na rozległych kalwaryjskich dróżkach wokół sanktuarium.

Wielki Piątek w Kościele katolickim to dzień powagi, skupienia i postu. Po południu odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, podczas której adoruje się krzyż. Nie jest odprawiana eucharystia. "Śmierć Chrystusa na krzyżu przewartościowała rzeczywistość i dała nową nadzieję. Zawsze kiedy myślę o panu Jezusie na krzyżu, jest to dla mnie wyraz nadziei. Bez znaczenia jak tragiczne wydarzenia człowieka spotykają, zawsze jeśli przeżywa się je z Bogiem, jest światło nadziei. Krzyż uczy tego, żeby nie patrzeć tylko w perspektywie doczesnej. Życie każdego w końcu się skończy. Liczy się to, co z Bogiem nas dzieli lub łączy. Krzyż nie ma być wyrazem cierpiętnictwa, ale wyrazem miłości" - mówi o. Szymon Hiżycki, opat Benedyktynów w Tyńcu.

- Z miejscem ukrzyżowania Chrystusa na Golgocie wiąże się piękna legenda odwołująca się do praojca Adama. Pojawiła się legenda, która mówiła, że miejsce, w którym Chrystus był ukrzyżowany, znajdowało się na grobie Adama. Krew Chrystusa, która spływała, obmyła czaszkę Adama. Dlatego na wielu przedstawieniach u stóp krzyża jest malowana czaszka. To nie motyw memento mori, ale czaszka Adama. Dzisiaj w bazylice grobu, kaplicy, która znajduje się pod Golgotą, jest kaplica Adama odwołująca się do naszego praojca - dodaje o. Szymon Hiżycki.

Uroczystości w Wielki Piątek są bardzo skromne. Milczą dzwony i organy, nie śpiewa się też pieśni. Tabernakula są puste, obrazy zasłonięte, a na ołtarzach nie ma kwiatów. Nabożeństwo składa się jedynie z opisu Pasji Chrystusa, komunii świętej oraz adoracji grobu pańskiego. Przez cały dzień katolików obowiązuje ścisły post.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Marek Mędela/Anna Kluz-Łoś/RK//ko