Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Orczyki i gondole poszły w ruch. Częściowe odmrożenie gospodarki od piątku

  • Aktualności
  • date_range Piątek, 2021.02.12 07:11 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:56 )
Od piątku hotele i pensjonaty mogą wznowić swoją działalność, ale goście mają do dyspozycji tylko połowę pokoi. Otwarte mogą być już stoki narciarskie, ale nadal zamknięte kluby fitness. Restauracje - tak jak do tej pory - mogą wydawać posiłki jedynie na wynos.

Widok z kamery z Białki Tatrzańskiej

Posłuchaj relacji Martyny Masztalerz
Na Krupówkach zaczyna się robić tłoczno

Od piątku obowiązują nowe przepisy rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie przedłuża większość wprowadzonych wcześniej ograniczeń do 28 lutego.

Jedną z ważniejszych zmian rozporządzenia jest dopuszczenie do 28 lutego prowadzenia usług hotelarskich w hotelach, motelach i pensjonatach. Gościom może być udostępnione jednak nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w obiekcie.

Leszek Dorula: Zrobimy wszystko, by mieszkańcy i turyści byli bezpieczni

Zgodnie z rozporządzeniem od piątku działać mogą też stoki narciarskie czy kasyna. W tym ostatnim przypadku będą musiały być zachowane limity. W takim punkcie nie będzie mogło być więcej osób niż jedna na 15 m kw. powierzchni. Klienci będą musieli też zachować co najmniej 1,5 m odstęp od siebie.

Znowelizowane przepisy pozwolą również na organizację egzaminów dla kandydatów na członków organów nadzorczych oraz egzaminów na maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, aktuariuszy i pośredników kredytu hipotecznego.

Rozporządzenie uzupełnia też kolejność szczepień przeciwko COVID-19 o urzędowych lekarzy weterynarii oraz osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, wykonujące czynności związane z kontrolą występowania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i zwalczaniem ognisk tej choroby.

Nadal będą zamknięte siłownie, aquaparki, kluby i centra fitness. Restauracje, tak jak do tej pory, będą mogły tylko wydawać posiłki na wynos.

Gości nie będą mogły przyjmować też wesołe miasteczka i parki rozrywki, pokoje zagadek czy dyskoteki.

Polski Holding Hotelowy informował w środę PAP, że w związku z otwarciem hoteli jest bardzo duże zainteresowanie obiektami wypoczynkowymi, szczególnie położonymi w górach. Tatrzańska Izba Gospodarcza przekazała zaś, że w najbliższy weekend w Zakopanem spodziewana jest kumulacja frekwencji turystycznej, a pod Giewont może przyjechać nawet 20 tys. gości.

"Biorąc pod uwagę, że Zakopane dysponuje 40-tysiącami miejsc noclegowych, a hotele czy pensjonaty mogą być w połowie zapełnione, to możemy spodziewać się 20 tysięcy gości" – zwróciła uwagę  prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz i dodała, że już w ubiegłym tygodniu po konferencji prasowej wicepremiera Jarosława Gowina rozdzwoniły się telefony w hotelach i pensjonatach i nastąpiła fala rezerwacji na weekend walentynkowy.

"Do Zakopanego wybiera się bardzo dużo turystów. Obłożenie w hotelach jest praktycznie maksymalne, mimo, że obowiązują obostrzenia" – powiedziała PAP Wojtowicz i zaapelowała, aby wszyscy pamiętali o obowiązujących obostrzeniach i reżimie sanitarnym.

"Wyjeżdżając z Warszawy czy Poznania, nie jedziemy do strefy wolnej od koronawirusa. Na Podhalu też jest epidemia i trzeba zachować dystans społeczny, stosować maseczki oraz dezynfekcję. Od naszej odpowiedzialności będzie zależało, czy w następne weekendy będziemy mogli podróżować" – mówiła.

Obostrzenia dotyczące działalności hotelarskiej zostały zniesione warunkowo na okres dwóch tygodni.

Najbliższy weekend po Tatrami ma być bardzo mroźny i śnieżny. Decyzją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej na Wielkiej Krokwi odbędą się zawody w skokach w zastępstwie chińskiego Zhangjiakou, gdzie miała się odbyć tzw. próba przedolimpijska. To tam podczas przyszłorocznych igrzysk rywalizować będą skoczkowie. Podobnie jak styczniowy Puchar Świata, konkursy w Zakopanem odbędą się bez udziału publiczności, a ulice wokół skoczni będą wyłączone z ruchu.

My w Radiu Kraków od rana towarzyszymy przedsiębiorcom i turystom z Podhala w pierwszy dzień po częściowym odmrożeniu branży turystycznej. Na Podhalu jest nasza reporterka Martyna Masztalerz. Jak relacjonuje, zamaskowani narciarze i snowboardziści już pojawili się na stoku. Chociaż oficjalnie stacja narciarska w Jurgowie zaczęła działa w piątek rano, to niektórzy nie mogli się doczekać i przyjechali dużo wcześniej.

Policja od rana patroluje zarówno parkingi jak i stoki. Policjanci na nartach sprawdzają, czy wszyscy mają maseczki i czy w jednej gondoli wyciągu na pewno znajdują się osoby z jednego gospodarstwa domowego. To działa na narciarzy i snowboardzistów dyscyplinująco. Policjanci przyznają, że nie ma problemów z reżimem sanitarnym na stoku w Jurgowie.

- Mandacików na razie nie ma, na widok munduru wszyscy przypominają sobie, że trzeba założyć maseczkę, póki co jest bardzo bezpiecznie - mówił aspirant sztabowy Roman Wieczorek, rzecznik tatrzańskiej policji. Podkreślił, że sam stok także świetnie przygotował się na przybycie narciarzy, w każdym miejscu są środki do dezynfekcji, są wydzielone miejsca dla turystów.

Józef Górka ze stacji w Jurgowie przyznaje, że otwarcie stoków to dla ich właścicieli bardzo wyczekiwany moment. - Czekaliśmy od 47 dni, żeby narciarze mogli znowu przyjechać. Mamy nadzieję, że potrwa to dłużej niż dwa tygodnie - mówi Górka.

Narciarze też nie mogli się doczekać otwarcia wyciągów. W Małopolsce jest gdzie nadrabiać zaległości. - Mamy ponad sześćdziesiąt stacji narciarskich, ponad sto sześćdziesiąt kilometrów tras - mówił prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Grzegorz Biedroń. Podkreślił, że dziś jest ważny dzień dla wszystkich osób związanych z infrastrukturą sportów zimowych - oraz że ma nadzieję na dłuższy niż dwutygodniowy sezon narciarski.

Nie tylko Polacy ucieszyli się na wieść o otwartych stokach w Polsce - w Jurgowie słychać także język słowacki i widać dużo samochodów z rejestracjami naszych południowych sąsiadów. Powiedzieli mi, że też czekali, żeby pojeździć na nartach - u nich stoki są wciąż zamknięte.

 

 

(PAP/Martyna Masztalerz/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię