Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Świadomość Małopolan jest większa. Coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie smog

  • Aktualności
  • date_range Czwartek, 2018.06.28 12:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:04 )
Coraz więcej mieszkańców Małopolski zdaje sobie sprawę z tego, czym jest smog - wynika z najnowszych badań Krakowskiego Alarmu Smogowego. Organizacja powtarza badania co dwa lata. Okazuje się, że akcje społeczne przyniosły skutek.

Smog w Skale. Fot. M. Lasyk (arch. RK)

Jest coraz lepiej. Już 60 procent mieszkańców mniejszych miast wie, co to jest smog, podczas gdy jeszcze dwa lata temu ta liczba była prawie o połowę mniejsza. Niestety ta świadomość spada proporcjonalnie do populacji miejscowości. Na wsiach jest to już tylko 30 proc. Co więcej, mieszkańcy wsi są przekonani, że smog to problem wyłącznie dużych miast.

Alarm Smogowy pytał też o uchwałę antysmogową dla Małopolski. Okazuje się, że aż 70 proc. Małopolan słyszało o nowych przepisach, ale tylko 30 proc. wie o co w nich chodzi. A przypomnijmy, że te przepisy już obowiązują i zakazują palenia w domu mułami, flotami węglowymi oraz mokrym drewnem. - Samorządowcy powinni w mniejszych miejscowościach przeprowadzić dużą kampanię na temat nowych przepisów - ocenia Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. "Często słyszymy od włodarzy gmin, że nie mają pieniędzy na działania antysmogowe. Natomiast poinformowanie mieszkańców o już istniejącym programie nie wymaga większych nakładów finansowych" - mówi Radiu Kraków przedstawicielka KAS. 

90 proc. ankietowanych popiera działania na rzecz czystego powietrza, takie jak obowiązek wymiany starych kotłów i pieców na węgiel (przy zapewnieniu dopłat), zakaz sprzedaży najgorszej jakości węgla o wysokiej zawartości zanieczyszczeń, a także podwyższenie kar pieniężnych za spalanie śmieci. 81 proc. krakowian popiera zakaz wjazdu starych samochodów wyposażonych w silniki diesla do centrów miast, a 47 proc. popiera wprowadzenie opłat za poruszanie się po nich samochodem. „Od niedawna samorządy mogą wprowadzać strefy czystego transportu – czas najwyższy, aby władze Krakowa skorzystały z tej możliwości i ograniczyły w mieście ruch najbardziej trujących aut” - powiedziała Dworakowska.

Tegoroczną ankietę przeprowadzono na przełomie marca i kwietnia, techniką wywiadu telefonicznego CATI na próbie 1 tys. mieszkańców Małopolski.

Raport do pobrania w załączniku artykułu. 

 

 

(Teresa Gut/, PAP/ew)


Pliki

download
.pdf (460 KB)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię