Podstawowa różnica jest taka, że pulę pieniędzy jaka jest do oddania w ręce mieszkańców, czyli 4 miliony złotych - podzielono. Część będzie można wydać na projekty ogólnomiejskie, a część na te dotyczące projektów na konkretnych osiedlach.

- Chodzi o zrealizowanie idei przybliżenia decyzji w sprawach mieszkają "tu i teraz" w swoim osiedlu i mają problem do rozwiązania np. na swojej ulicy - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. 

Zmieniono także kryteria na podstawie, których weryfikowane będą zgłaszane propozycje. Przede wszystkim muszą to być pomysły, z których po ich realizacji będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Tarnowa, a także nie mogą to być projekty na terenie jednostek organizacyjnych gminnych. Nie będą przyjmowane więc zgłoszenia od szkół i przedszkoli, które chciałyby wyremontować łazienkę lub windę. A przypomnijmy, że to te projekty zdominowały poprzednie edycje tarnowskiego budżetu obywatelskiego.

Przed zgłoszeniem projektu każdy zgłaszający musi zebrać podpisy od osób, które popierają jego pomysł, a zgłaszane projekty muszą być jednoetapowe. 

10 czerwca ruszy przyjmowanie propozycji mieszkańców do budżetu obywatelskiego. Czas na składanie propozycji minie 14 lipca. Potem do 24 sierpnia będzie trwała weryfikacja zgłoszonych projektów. Głosowanie na te, które zostaną zatwierdzone ruszy 9 września i potrwa do 18 września. Wyniki kolejnej edycji budżetu obywatelskiego Tarnowa poznamy 30 września. 

 

(Agnieszka Wrońska/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: