W 2015 roku dwie pracownice tarnowskiego MOPS wystąpiły do Sądu Rodzinnego z wnioskiem o zbadanie sytuacji w ośmioosobowej rodzinie. Między innymi na podstawie informacji ze szkoły twierdziły, że Monika i Czesław nie radzą sobie z wychowaniem sześciorga dzieci. Sąd Rodzinny tego nie potwierdził, ale rodzice poczuli się zniesławieni.

Prokuratura nie znalazła podstaw do śledztwa. Dlatego rodzice z pomocą Instytutu Ordo Iuris wystąpili z prywatnym aktem oskarżenia. W 2017 Sąd Rejonowy uznał, że urzędniczki dopuściły się zniesławienia, ale warunkowo umorzył postępowanie. Po odwołaniach obu stron w marcu 2018 Sąd Okręgowy uniewinnił pracownice tarnowskiego MOPS uznając między innymi, że działały w ramach swoich obowiązków i w granicach przysługujących im uprawnień.

Ten wyrok został jednak właśnie uchylony po kasacji. Sąd Najwyższy przyznał bowiem rację Instytutowi Ordo Iuris, który przekonywał, że to z automatu nie zwalnia ich od odpowiedzialności za zniesławienie.

Dlatego Sąd Okręgowy w Tarnowie będzie musiał jeszcze raz zająć się tą sprawą.

Przypominamy: Bezprecedensowy wyrok ws. pracownic tarnowskiego MOPS


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)