Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kosiniak-Kamysz: misją PSL jest przywracanie Polsce braterstwa i jedności

  • Tarnów
  • date_range Wtorek, 2017.08.15 13:02 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:40 )
Ludowcy z całej Małopolski uczcili dziś 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej, którą obchodzą także jako Święto Czynu Chłopskiego, przed pomnikiem Wincentego Witosa w Tarnowie. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak Kamysz przypominał o roli jaką odegrał premier Witos podczas wydarzeń z sierpnia 1920.

fot: Paweł Topolski

posłuchaj co prezes PSL mówił o Witosie
Tarnów - obchody Święta Wojska Polskiego

Misją Polskiego Stronnictwa Ludowego jest przywracanie Polsce braterstwa i jedności, bo tylko wtedy jesteśmy państwem bezpiecznym i silnym – mówił prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wtorkowych obchodów Święta Czynu Chłopskiego w Tarnowie.

W Święto Wojska Polskiego prezes PSL bronił także decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że 15 sierpnia nie zostały wręczone nominacje generalskie. "Prezydent podjął moim zdaniem samodzielną decyzję i musiał ją podjąć, gdyby tego nie zrobił - okazałby słabość" - mówił.

Jak podkreślali ludowcy podczas uroczystości w Tarnowie, 15 sierpnia to szczególna data w historii Polski, a także ważna data w dziejach Ruchu Ludowego - w wielkim zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej znaczący udział mieli chłopi, którzy gremialnie zasilili szeregi polskich wojsk na apel Wincentego Witosa. W uznaniu ich postawy PSL obchodzi 15 sierpnia Święto Czynu Chłopskiego.

"Polacy w braterstwie zatrzymali ofensywę Armii Czerwonej. To jest święto nas wszystkich i chcemy z tego miejsca przypomnieć, że najważniejsza jest wspólnota narodowa, ona gwarantuje bezpieczeństwo państwa i narodu" - podkreślił Kosiniak-Kamysz i zaznaczył, że "dzisiaj jesteśmy narodem podzielonym, a misją PSL jest przywracanie Polsce braterstwa, przywracanie jedności, bo tylko wtedy jesteśmy państwem bezpiecznym i silnym".

Szef PSL mówił, że Wincenty Witos stając przed 97. laty na czele Rządu Obrony Narodowej, popartego przez wszystkie opcje polityczne, „wezwał chłopów do wspólnej obrony razem z rzemieślnikami, studentami, duchownymi, co spowodowało, że wspólnota narodowa obroniła Polskę”. „Pokazanie, że jedność w różnorodności jest możliwa, to jest misja Polskiego Stronnictwa Ludowego” - przekonywał.

„Będziemy przywracać w Polsce braterstwo, będziemy przywracać w Polsce normalność, będziemy zabiegać o to, żeby patriotyzm był dla wszystkich, nie dla wybranych, bo flaga biało-czerwona, Mazurek Dąbrowskiego, symbole narodowe są nasze wspólne, nikt nie może ich zawłaszczać. I będziemy protestować przeciwko fundamentalistom politycznym, bo oni są największym zagrożeniem dla Polski” - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Szef ludowców pytany przez dziennikarzy o konflikt na linii prezydent – MON zaznaczył, że „nie wolno upokarzać prezydenta, a przez wiele miesięcy dochodziło do takiego upokarzanie prezydenta jako zwierzchnika sił zbrojnych”.

„Argumentacja prezydenta mnie przekonuje – najpierw reforma struktury funkcjonowania armii, a później dobór odpowiednich ludzi do pełnienia różnych stanowisk i funkcji” - zaznaczył szef PSL i dodał: „Trzeba bronić polskiej armii przed fundamentalistami, trzeba bronić polskiej armii przed taką łatwością podejmowania błędnych decyzji - nie wolno burzyć czegoś, co budowaliśmy przez prawie 30 lat niepodległej, wolnej Polski”.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył w przemówieniu, że ludowcy cały czas domagają się przyspieszenia prac nad projektem ustawy dot. unieważnienia orzeczeń wydanych wobec Wincentego Witosa i innych polityków w procesie brzeskim w latach 30. Jak podkreślił, dążenie do zmazania wyroku brzeskiego jest kontynuacją misji zapoczątkowanej przez Wiesława Wodę, posła PSL z Małopolski, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

„Nie ma dzisiaj poparcia w parlamencie przez większość, która się mieni najbardziej patriotyczną partią w historii świata, a często jest przyjazd do Wierzchosławic i składanie kwiatów” - zaznaczył szef PSL. „Gdzie jest moralność? To jest obłuda i będziemy z tą obłudą walczyć, nie pozwolimy, żeby obłudnicy zawładnęli naszą historię i tradycję, bo oszukują, bo wyzyskują i odrzucają” - dodał.

Obchody Święta Czynu Chłopskiego w Tarnowie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Wincentego Witosa. Potem ludowcy przemaszerowali do Bazyliki Katedralnej, gdzie została odprawiona msza św. za ojczyznę. Na popołudnie i wieczór zaplanowano wspólne biesiadowanie podczas „patriotycznego pikniku pod Lipą” rodzinnej zagrodzie Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Odbędzie się tam także wspólne czytanie fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

 

Bartek Maziarz,PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 14:24

    „Wschód-Zachód” - jedyny w Europie festiwal, który przedstawia sztukę ukraińskiego teatru

  • 14:23

    25. Letni Festiwal Opery Krakowskiej - 19 maja: "Carmen"

  • 14:15

    Od maja w Małopolsce korzystanie z kominków będzie możliwe tylko jeśli urządzenie spełni określone parametry

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię