|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jest kolejny krok do powstania docelowego łącznika A4 z Mościcami

Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które rozpatrywało odwołania mieszkańców od decyzji środowiskowej, podtrzymało ją w mocy. To oznacza, że można ogłaszać przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego połączenia z mostem na Dunajcu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, droga mogłaby powstać do końca 2020 roku. Tymczasem według pierwotnych planów miała powstać w 2018 roku. Teraz z inwestycją trzeba się jednak śpieszyć, żeby nie przepadło 155 milionów złotych unijnej dotacji.

Docelowy łącznik A4 z tarnowskimi Mościcami ma powstać według wariantu zielonego. Źródło: ZDW Kraków

Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego trafiły trzy odwołania mieszkańców. Dwa dotyczyły osób, które nie zgadzają się z tym, że ich nieruchomości nie zostały uwzględnione jako przeznaczone do wywłaszczenia. Właściciele przekonywali, że będą narażeni na uciążliwości związane z nową drogą, które uzasadniałby ich zdaniem wywłaszczenie. Inaczej wynika jednak z dokumentów, na podstawie których powstała decyzja środowiskowa. W trzecim odwołaniu mieszkaniec domagał się budowy dodatkowych ekranów dźwiękochłonnych.

Pisma od mieszkańców nie przekonały jednak SKO do uchylenia decyzji środowiskowej wydanej przez Gminę Wierzchosławice pod koniec listopada. 11 stycznia 2018 roku została ona podtrzymana. Zarząd Dróg Wojewódzkich już wcześniej rozpoczął przygotowania do ogłoszenia przetargu. "Licząc na to, że rozstrzygnięcia będą pozytywne dla nas w tej chwili przygotowujemy materiały przetargowe do ogłoszenia przetargu w systemie zaprojektuj i wybuduj" - przekonywał kilka dni temu rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Roman Leśnak. 

Wprawdzie protestujący mieszkańcy mogą się jeszcze odwołać do sądów, ale nie powinno to wstrzymać przygotowań do budowy połączenia autostrady z Mościcami, na które czeka tysiące kierowców, ale też mieszkańców domów, obok których przebiega teraz uciążliwych ruch z autostrady. Tak jest na przykład na wąskiej osiedlowej ulicy w Ostrowie.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Marta Maj pod koniec października podkreślała w rozmowie z Radiem Kraków, że na budowę nowego połączenia z mostem na Dunajcu zarezerwowano 155 milionów złotych unijnych pieniędzy, które trzeba jednak wydać do 2022 roku. "Jeżeli temat nie zostanie rozpoczęty projektowo do 2020 roku, bo będą protesty i odwołania, pieniądze na łącznik mogą zostać przesunięte na inne inwestycje. Jeśli nie zdążymy, trzeba będzie je oddać do Unii. Zgoda buduje, niezgodna rujnuje" - mówiła dyrektor Maj.

Wybrano wariant zielony, który zakłada budowę nowej drogi po jednym pasie na wprost obecnego ronda po zjeździe z autostrady, przez nowy most na Dunajcu. Na rondzie w Kępie Bogumiłowickiej nowa droga łączyłaby się z ulicą Witosa, która zostałaby poszerzona o prawo i lewoskręty aż do ronda przy ulicy Chemicznej, Witosa i Kwiatkowskiej. Wariant ten zakłada wyburzenia 4 domów i 7 budynków gospodarczych w miejscowościach Ostrów oraz Kępa Bogumiłowicka.

Odnosząc się do zapowiadanych odwołań mieszkańców od decyzji środowiskowej w sprawie wywłaszczeń, dyrektor ZDW w rozmowie z Radiem Kraków wyjaśniała, że "decyzja środowiskowa nie daje de facto prawa do terenu. To jest tylko koncepcja. Dopiero rozwiązania projektowe dają prawo do terenu. Wtedy są sprawy wywłaszczeniowe, odszkodowawcze".

Józef Kuboń z Urzędu Gminy Wierzchosławice podkreśla, że w decyzji środowiskowej wzięto pod uwagę istniejące ujęcie wody dla miasta Tarnowa, a także obszar Natura 2000. Dodatkowo decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiskowa, inwestor przed wydaniem pozwolenia na budowę będzie musiał powtórzyć ocenę oddziaływania na środowisko planowanej do budowy drogi oraz mostu.

Początkowo zakładano, że docelowy łącznik autostrady z Mościcami powstanie do końca 2018 roku. Najpierw jednak z przygotowaniem do inwestycji nie poradził sobie Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie, który nie miał wcześniej doświadczenia w tak dużych projektach. Dlatego w 2016 roku sprawę przejął Zarząd Dróg Wojewódzkich, ale nie poszło mu tak sprawnie, jak oczekiwano. Przez protesty mieszkańców Mościc, którzy nie zgadzali się na rozbudowę ulicy Kwiatkowskiego, województwo zrezygnowało z części inwestycji planowanej już w samym Tarnowie.

Przypominamy: Docelowy łącznik autostrady A4 z Mościcami w 2020 roku?

 

 

 

(Bartek Maziarz/Teresa Gut/rk/ko)

84%
16%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 21

Stan

Wtorek, 16 stycznia 2018, 13:16

Nie rozumiesz ,że aut tam nie ubędzie , a wręcz przeciwnie i w tym wąskim gardle będą w korkach stały i dłużej smrodziły ..?!

Odpowiedz

refleksje

Niedziela, 14 stycznia 2018, 14:08

Wychodzi na to, że coraz gorzej z drogami. Nawet w powiecie.

Odpowiedz

Niedziela, 14 stycznia 2018, 14:07

Wychodzi na to, że coraz gorzej z dtogami. Nawet w powiecie.

Odpowiedz

draka

Sobota, 13 stycznia 2018, 14:17

poczytajcie jak HSN zabezpieczył dojazd do placu targowego

Odpowiedz

rysia eś

Sobota, 13 stycznia 2018, 09:13

@Bob Bo w Tarnowie korupcja , nepotyzm , partactwo i do tego PUK, ZDIK, WODOCIĄGI Wiecej plag chyba nie trzeba wymieniać

Odpowiedz

Bob

Piątek, 12 stycznia 2018, 20:52

W Tarnowie się kłócą o kawałek drogi A w Ropczycach powstała firma produkująca gaśnice i zatrudnia 700 ludzi. Da się? Da się ale wszędzie poza Tarnowem!

Odpowiedz

vava

Piątek, 12 stycznia 2018, 19:58

a prawda jest taka że szczekają ci co ich nie dotyczy ,

Odpowiedz

re

Piątek, 12 stycznia 2018, 17:09

Ulica miała być poszerzona w stronę zajezdni, a nawet gdyby jednocześnie poszli trochę w stronę bloku, wiele by wam to nie zmieniło.

Odpowiedz

Piątek, 12 stycznia 2018, 16:12

@Mosciczanin

Zrób sobie autostradę pod własnym oknem i wtedy porozmawiamy.

Odpowiedz

pytajnik

Piątek, 12 stycznia 2018, 12:57

@123

Bzdura. Samochodów będzie jeździć tyle samo co do tej pory. Bo nic się nie zmienia poza tym, że na odcinku od ronda do ronda będzie nowa droga i nowy most.

Odpowiedz

Mosciczanin

Piątek, 12 stycznia 2018, 12:47

Cała droga powina mieć po dwa pasy od autostrady do ronda na chyszowie. Przez mieszkanców mościc, którzy sobie wymyślili ze samochodów będzie więcej, będzie się jeździc po jednym pasie kolo Azotow. Brawo mieszkańcy przy kwiatkowskiego.

Odpowiedz

Ela

Piątek, 12 stycznia 2018, 12:16

Ludzie, to jest dopiero przymiarka, nie decyzja. Ile w tym mieście było takich planów , koncepcji i przymiarek? Póki co to prostych małych wiaduktów nikt nie potrafi tu zrobić a co marzyć o wielkich inwestycjach drogowych.

Odpowiedz

Ala

Piątek, 12 stycznia 2018, 10:42

jak sie juz buduje to przyszlosciowo, droga powinna miec 2x2 wraz z mostem

Odpowiedz

Tom

Piątek, 12 stycznia 2018, 10:41

Dobrze ze wreszcie ta inwestycja ruszy, ale po protestach bedziemy mieli zwykla waska droge zamiast 2x2. Takie krotkowzroczne myslenie ...

Odpowiedz

123

Piątek, 12 stycznia 2018, 10:19

@pytajnik

Jak zbudują nowy zjazd który poprawi warunki drogowe w Wierzchosławicach to z 80% samochodów będzie do Tarnowa zjeżdżać przez Mościce. Jest to najkrótsza droga z autostrady do miasta. Tyle w temacie

Odpowiedz

Buba

Piątek, 12 stycznia 2018, 10:05

@precz z preczem

Proszę bardzo. Ale na nic nie będą się mieszkańcy zarzucać. Może 4 pasmową drogę poprowadzimy koło twojego domu?

Odpowiedz

Klikowianin

Piątek, 12 stycznia 2018, 09:47

Szkoda tylko że nowa droga nie będzie w przekroju 2x2. Aby Tarnów był dobrze skomunikowany z A4 teraz czas na jakieś ruchy w sprawie nowego zjazdu Tarnów Klikowa.

Odpowiedz

pytajnik

Piątek, 12 stycznia 2018, 09:30

@123

A co się zmieni w związku z tym, że powstanie nowy łącznik? Bo przecież zjazd się nie zmienia.

Odpowiedz

Jacek

Piątek, 12 stycznia 2018, 09:16

Dalej władze województwa i miasta nie uwzględniają interesu mieszkańców Mościc . Wpompowanie zwiększonego ruchu w usiedle mieszkalne i usługowe wywoła dalsze protesty. Tylko zaprokektowanie północnego obejścia zakładów azotowych i realizacja połączenia węzła Moscice z węzłem Krakowska zapewni rozwiązanie problemów. Tym którzy chcą poszerzenia Kwiatkowskiego proponuję zamieszkanie na tej ulicy lub położenie się w ZOL-u. Docenią mieszkanie przy autostradzie. Fajnie jest mieszkać na wsi, tam płacić podatki a nie szanować mieszkańców Mościc.

Odpowiedz

precz z preczem

Piątek, 12 stycznia 2018, 09:10

A za 4 lata na rozbudowę Kwiatkowskiego będą się musieli zrzucić wszyscy mieszkańcy Tarnowa (z budżetu miasta). Podziękujmy mieszkańcom Mościc.

Odpowiedz