Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Przełęcz Przysłop znów była miejscem partyzanckich walk

  • Nowy Sącz
  • date_range Sobota, 2016.02.13 14:09 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:53 )
Sądeczanie oddali hołd partyzantom Armii Krajowej oraz kurierom, którzy w czasie II Wojny Światowej przenosili tajne dokumenty, broń, a także przeprowadzali ludzi na Węgry. Na przełęczy Przysłop w Beskidzie Sądeckim, która była kryjówką dla walczących o wolność sądeczan, odbyła się nietypowa inscenizacja historyczna.

fot. Bartosz Niemiec

Posłuchaj co mówią widzowie inscenizacji. Posłuchaj co mówi Kamil Olesiński, z Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria”
Inscenizacja historyczna na przełęczy Przysłop w Beskidzie Sądeckim

Przełęcz Przysłop to jedna z najpiękniejszy przełęczy górskich w Beskidzie Sądeckim. W czasie wojny była także schronieniem dla partyzantów i kurierów, ale w latach 1943 i 1944 miały tam miejsce tragiczne wydarzenia.  Niemcy zastrzeli tam m.in. pięciu partyzantów z oddziału Wilk. Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria” odtworzyła te wydarzenia. Widowisku przyglądała się blisko setka osób. – Rekonstrukcja bardzo ciekawa. To jest taka aktywna lekcja historii, a zarazem fajna przygoda. Można pochodzić po górach, a przy okazji wielu rzeczy się dowiedzieć. Jest to też ważne w kwestii pamięci żołnierzy wyklętych. Oni oddawali życia za wolną Polskę – podkreślali widzowie.

W inscenizacji wzięło udział blisko 30 osób. Używając replik broni, a także partyzanckich i żołnierskich mundurów, wiernie oddali wydarzenia sprzed 72 lat. – Operujemy obrazem. Ten obraz ma zachęcić młodzież do tego, aby oni tą historię chcieli poznawać. Ta młodzież ma możliwość dotknięcia tej historii w taki sposób szczególny. Mam nadzieję, że to ich zachęci do poznawania lokalnych bohaterów – mówi Kamil Olesiński, z Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria”.

Inscenizację poprzedził rajd górski, a zakończył apel poległych oraz partyzancka Watra. Miłośnicy historii oddali także hołd sześcioosobowej rodzinie Fijasów, którzy w czasie wojny pomagali partyzantom. W odwecie Niemcy spalili ją żywcem w grudniu 1944 roku. Na fundamentach spalonego domu później wybudowano kaplicę, która na przełęczy Przysłop stoi do dziś.


Bartosz Niemiec

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię