"Od tej zasady nie ma odstępstwa" – mówił w Radiu Kraków Mariusz Hajduk z wydziału ochrony środowiska sądeckiego UM dodając, że miasto będzie też reagować, jeśli nieczystości w szambie będzie podejrzanie mało. "Będzie to dla nas sygnał, że coś jest nie tak albo ze zbiornikiem, albo że nieczystości trafiają tam, gdzie nie powinny. Wtedy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego będzie musiał skontrolować, czy taki zbiornik jest szczelny i spełnia wszelkie wymagania. 

Właściciele nieruchomości będą zobowiązani do dwóch rzeczy: do udostępnienia szamba oraz do zapłaty za wywóz nieczystości. Cena to 15 zł za metr sześcienny. Jeśli w czasie zaplanowanej wywózki właściciela nie będzie, może on zgłosić nieobecność pod odpowiednim numerem telefonu. Może również zgłosić zapotrzebowanie na wywóz nieczystości częściej niż raz w miesiącu.

Sądeckie władze mają nadzieję, że system zdecydowanie polepszy jakość środowiska gruntowego. Jak bardzo? Czas pokaże, ponieważ jest to novum w skali kraju. Za kilka miesięcy przekonamy się, jak działa ten system.

Niezbędne informacje można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska. SPRAWDŹ 

Harmonogram wywozu

 

 

(Sławomir Wrona/ew)