|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jak szkoły z Nowego Sącza poradzą sobie z podwójnym rocznikiem?

Duże wyzwanie czeka szkoły średnie w związku z rekrutacją podwójnego rocznika. Klasy będą liczniejsze, a lekcje w niektórych placówkach będą trwać do wieczora. Jak najbardziej oblegane licea z Nowego Sącza przygotowują się do przyjęcia absolwentów ósmych klas szkoły podstawowej i gimnazjów?

fot: Pixabay

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza oferuje w sumie 16 klas pierwszych, po połowie dla absolwentów ósmych klas szkoły podstawowej i gimnazjów. W związku z tym, że w jedynce są 34 sale, w których organizowane są zajęcia, a nie ma możliwości, by powstały nowe, lekcje muszą odbywać się w systemie dwuzmianowym. To jednak nie jest nowość, bo tak już było do tej pory. Klasy mają liczyć po 31 osób. Uczniowie będą kończyć naukę najpóźniej o godzinie 18:25.

Z kolei lekcje w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej potrwają do 17:30. Szkoła dwa lata przygotowywała się do przyjęcia podwójnego rocznika, ograniczając liczbę profili, by można było zwiększyć liczbę klas pierwszych. W dwójce będzie ich 12. 

Z kolei w IV Liceum Ogólnokształcącym Sportowym im. św. Kingi klas pierwszych będzie 8, dzięki czemu uczniowie unikną wieczornych lekcji. Nie będzie też tłoczno w klasach - mają one liczyć do 22 osób. 

Dla szkół technicznych problem z podwójnym rocznikiem nie skończy się wraz z rekrutacją. Jak mówi Walenty Szarek, dyrektor sądeckiego Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych, jednego z najlepszych techników w Polsce, kłopoty powrócą, kiedy dzisiejsi rekruci dotrą do klas trzecich.

- O ile pierwszy rocznik jakoś się w szkole zmieści, specyfiką tych klas jest masa zajęć specjalistycznych w podziale na grupy w 2 i 3 klasie. To generuje dużo większą ilość godzin i większą ilość potrzebnych pracowni. Będzie problem z zajęciami specjalistycznymi  - mówi Szarek.

Szukając sposobu na przyjęcie większej liczby chętnych, znany w całej Polsce „sądecki elektryk” zdecydował się na utworzenie trzech dodatkowych oddziałów w popularnych kierunkach, ale kosztem trzech kierunków, które na ten rok zostały zawieszone. 

W Nowym Sączu naukę w szkołach średnich we wrześniu rozpocznie blisko 6 tys. uczniów. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(Joanna Porębska/Sławomir Wrona/ko)

0%
100%