|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nawet 60 stopni Celsjusza! Pustynia Błędowska najgorętszym miejscem w Małopolsce

Najgorętszym miejscem w Małopolsce jest Pustynia Błędowska. Jak podkreśla Kamil Wołek z Pustynnego Centrum Informacji w Kluczach, temperatura odczuwalna przy piasku osiąga dziś nawet do sześćdziesięciu stopni Celsjusza.

posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

Fot. Marek Lasyk

"Jak się stanie gołą stopą, potrafi poparzyć, dlatego też przy takich temperaturach każdego uczulamy, że jak się wybieramy na Pustynię Błędowską, to tylko z nakryciem głowy i z dużą butelką wody. Na pewno nie wybierać się nie będąc do tego mocno przygotowanym. Zdarzało nam się już, że turyści gdzieś nam zaginęli na środku pustyni, zemdleli i potem służby miały trochę pracy. Tak więc mimo że nie jest to prawdziwa pustynia, potrafi tak się zachowywać jak prawdziwa pustynia, właśnie przy takich temperaturach."

Im upał nie jest straszny. Wojskowi z całej Polski wzięli dziś udział w biegu sztafetowym na orientację na... Pustyni Błędowskiej. Wyzwanie podjęła setka najwytrwalszych...Zawodnicy otrzymali mapę na starcie i musieli pokonać trasę od 1,5 do 3 kilometrów po piachu.

Pustynia Błędowska jest największym w Polsce obszarem lotnych piasków. Ten unikatowy w skali europejskiej teren nazywany jest Polską Saharą.

Na terenie większości Małopolski obowiązuje alert drugiego stopnia przed upałami i przed gwałtownymi burzami z gradem. Według meteorologów mogą zacząć się pojawiać nawet już za godzinę. Ostrzeżenie przed burzami ma obowiązywać do jutra rana, natomiast przed upałami aż do niedzieli wieczorem.

 

 

(Magdalena Zbylut/sp)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

0%
0%