W siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy Muzeum znajdą się m.in. nowoczesna sala audytoryjna, multimedialne sale wykładowe, przestrzeń wystawiennicza, biblioteka oraz stanowiska do samodzielnej pracy naukowej.

Nowoczesna siedziba Centrum ma umożliwić rozwój jego działalności. Dyrektor Muzeum Piotr M.A. Cywiński wielokrotnie zwracał uwagę, że jest to niezwykle ważne w czasie, gdy wypaczana bywa podstawowa prawda o Auschwitz. Podkreślał, że "Polska nie powinna zaniedbywać wyposażenia siebie we właściwe narzędzia edukacji, aby się temu przeciwstawić". Także resort kultury wielokrotnie bardzo pozytywnie oceniał ideę projektu, a jego realizację uważa za bardzo ważną i potrzebną.

Jak powiedział szef Centrum odpowiednio przygotowana siedziba to niezbędne narzędzie edukacji. "Po jej otwarciu możliwe wreszcie będzie wprowadzenie długo oczekiwanych zajęć wprowadzających i podsumowujących, a także uzupełniających wizytę w Miejscu Pamięci. Seminaryjne przestrzenie wypełnią się dyskusjami, pytaniami, dialogiem i refleksją. W +starym teatrze+ będzie można wysłuchać świadków historii. Duża sala konferencyjna stanie się miejscem ważnych międzynarodowych konferencji i debat” – powiedział szef Centrum Andrzej Kacorzyk.

Dyrektor Cywiński w maju br. powiedział, że otwarcie siedziby jest możliwe już za trzy lata. Paweł Sawicki dodał wówczas, że po przyznaniu funduszy prace mogłyby się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Sprawa siedziby Centrum, powołanego w 2005 r. podczas uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu, od lat nie mogła znaleźć rozwiązania. Początkowo prace uniemożliwiał brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wokół Miejsca Pamięci. W 2009 r. dzięki zabiegom Muzeum inwestycja uzyskała status celu publicznego, co pozwalało na start, ale wtedy zabrakło pieniędzy.

O wsparcie finansowe projektu do rządu wielokrotnie apelowała Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Niezależnie od tego pojawił się darczyńca, który był gotów sfinansować 75 proc. kosztów inwestycji, ale wówczas pojawiły się kłopoty z interpretacją regulacji ustawowych dotyczących spraw własnościowych. Ich rozstrzygnięcie zajęło rok. Choć budynek trafił ostatecznie w ręce Muzeum, to przedłużająca się procedura zniechęciła ofiarodawcę, który się wycofał.

Obecnie Muzeum jest przygotowane, by w każdej chwili rozpocząć prace. Dysponuje wszystkimi projektami.

Budynek tzw. Starego Teatru podczas II wojny światowej służył Niemcom jako magazyn. Składowali w nim m.in. zapasy cyklonu B, przy pomocy którego mordowali ludzi w komorach gazowych Auschwitz II-Birkenau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało Muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

 

 

 

 

(PAP/ko)