Od wtorku w Małopolsce jest o 700 łóżek covidowych mniej.

"Dzięki temu udostępniamy łóżka pacjentom, którzy nie są chorzy na koronawirusa" - mówi wojewoda Małopolski, Łukasz Kmita. Podkreśla, że o zmniejszenie liczby łóżek dla pacjentów z COVID wnioskowali sami dyrektorzy szpitali.

"Dyrektorzy deklarują, że właśnie dzięki temu będzie można uruchomić w większym stopniu niż dotychczas kwestię operacji, które były zaplanowane" - dodaje wojewoda.

Dla przykładu – w Szpitalu Uniwersyteckim we wtorek w Krakowie zabezpieczonych było 351 miejsc dla pacjentów z COVIDEM. W budynku dawnego centrum urazowego – gdzie działa szpital tymczasowy – jest 69 łóżek, z czego wolnych 43.

Do swojej standardowej działalności wracają szpitale MSWIA w Krakowie oraz powiatowy w Zakopanem. Oba były przekształcone na placówki jednoimienne.

Zakopiański szpital na Kamieńcu nadal będzie przyjmował pacjentów z COVID-19, ale otwiera oddziały dla innych chorych.

"Wracają wszystkie, tylko w ograniczonej ilości miejsc łóżkowych. To znaczy - chirurgia, urologia, urazowo-ortopedyczny, ginekologiczny, ale bez porodów, dlatego że tutaj mamy trzeci poziom, czyli zakażone porody" - mówi dyrektorka szpitala Regina Tokarz

Dyrektorzy szpitali, w których od wtorku zmniejszyła się liczba łóżek covidowych, zadeklarowali, że w razie potrzeby na powrót do leczenia chorych z koronawirusem w pełnym wymiarze będą potrzebować kilku dni.

Tego samego dnia zapadła także decyzja dotycząca szpitali tymczasowych w budynkach niemedycznych. Placówka w hali Expo w Krakowie powstanie, ale – przynajmniej na razie - nie będzie przejmować pacjentów.

"To działanie dotyczące nieuruchamiania Expo wydaje się nam działaniem, po pierwsze, logicznym i adekwatnym do obecnej sytuacji epidemicznej, ale także działaniem pokazującym, że racjonalizujemy koszty" - mówi wojewoda małopolski.

Prawdopodobnie szpitalem pasywnym może być także Hala Jaskółka w Tarnowie – jej przebudowa na potrzeby walki z COVID-em ma się zakończyć w połowie grudnia. Wtedy zapadnie ostateczna decyzja, czy pacjenci będą tam przyjmowani.  

 

(Teresa Gut/łk)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.