"Przewidujemy wielomilionowe oszczędności. Od 1 października będziemy rozliczać się co kwartał, zobaczymy, co z tego wyniknie. Natomiast wprowadziliśmy taką akcję pilotażową, którą objęliśmy 34 budynki. Oszczędności wyniosły milion dwieście tysięcy złotych" - mówi zastępca prezydenta miasta Tadeusz Trzmiel. Środki te gmina chce przeznaczać w formie dotacji na odnawialne źródła energii.

Umowa dotyczy szkół, przedszkoli, urzędów, szpitali, muzeów i innych obiektów kultury. Co trzy miesiące władzom Krakowa EDF Polska przekazywać będzie dane dotyczące zużycia mediów wraz z propozycjami, co można zrobić dla obniżenia kosztów. Prowadzone mają być także szkolenia dla zarządzających gminnymi budynkami. 

Władze miasta otrzymają wskazówki, jakie działania można i warto podjąć natychmiast, a w których obiektach potrzebne są inwestycje, np. termomodernizacja budynku. "Pierwsze efekty powinny się pojawić już w 2018 r." - wyjaśniał dziennikarzom dyrektor generalny oddziału EDF Polska SA w Krakowie Marcin Ring. 

A jak podkreślił Tadeusz Trzmiel, celem przedsięwzięcia jest nie tylko oszczędność pieniędzy i poprawa efektywności energetycznej, ale także ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza.

Miasto za analizy zapłaci 50 tysięcy złotych rocznie. Umowa z EDF Polska jest podpisana na trzy lata.

 

 

(Katarzyna Maciejczyk, PAP/ew)