W "Bajkach robotów" i "Alicji w krainie czarów" będziemy szukać naukowych, logicznych i filozoficznych tropów, ale to tylko niewielka część atrkacji - zachęca Krzysztof Żwirski z Krakowskiego Biura Festiwalowego

Krakowski Kiermasz Książki na placu św. Marii Magdaleny w sobotę i niedzielę od godz. 10 - 20.

Program:

sobota, 26 maja

11:00-13:00 Lekcja Czytania Copernicus Festival: „Alicja w Krainie czarów”
O logice można mówić w sposób miły, przyjemny i ciekawy. Ilustracją zasad poprawnego wnioskowania będą fragmenty „Alicji w krainie czarów”. Książka ta, na pozór banalna, jest doskonałym zbiorem zagadek logicznych, które wręcz domagają się analizy. Poprzez omówienie historyjek z Nikim, Znikotem czy Alicją, pokażemy, że logiczne myślenie jest obecne w wielu miejscach świata obserwowanego codziennie.
Zapisy: [email protected]. Ilość miejsc ograniczona!
13:00-18:00 Pokaz składania Rebooków i warsztaty drukarskie dla zainteresowanych – prowadzi Lesław Wabik
Rebook, czyli ręcznie szyte, artystyczne notesy i szkicowniki wykonane z okładek starych książek i idea drugiego obiegu książek w praktyce. W Krakowie dostępne m.in. w księgarni De Revolutionibus, tym razem zawędrują wraz z ich twórcą i autorem – Lesławem Wabikiem na Krakowski Kiermasz Książki. Spotkanie połączone z możliwością zakupu własnych egzemplarzy.
Wstęp wolny

niedziela, 27 maja

14:00-16:00 Lekcja Czytania Copernicus Festival: „Bajki robotów”
Czy robot może chodzić? A biegać? Liczyć? Grać na gitarze? Mówić? Myśleć? Czuć ból? Być przyjacielem? Na podstawie fragmentu książki Stanisława Lema „Bajki robotów” zastanowimy się wspólnie, czego możemy oczekiwać od maszyn, robotów, komputerów, smartfonów. To się dzieje na naszych oczach.
Zapisy: [email protected]. Ilość miejsc ograniczona!
16:00 Orientalne miniatury na słowo i instrument - widowisko literacko-muzyczne
Opowieści z pamięci mistrza miniatury. Historie z ilustracji manuskryptów orientalnej klasyki. Razem z grupą Studnia O. powędrujemy wraz z artystą za jego niedokończonym dziełem. Wędrówkę poprzez historie zaczerpnięte z klasycznych eposów Wschodu: „Księga Królewska”, poematów o Chosrowie i Szirin, a także Farhadzie oraz współczesnej powieści ”Nazywam się Czerwień”, tureckiego pisarza Orhana Pamuka, zakończymy w pracowni pewnego niewidomego miniaturzysty. Czy wraz z utratą wzroku stracił zdolność malowania obrazu? Opowiada Agnieszka Aysen Kaim i Albert Kwiatkowski, muzyka: Mateusz Szemraj.

 

Katarzyna Fortuna/bp