Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Krakowie żałoba po śmierci b. premiera Jana Olszewskiego

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2019.02.15 17:37 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:30 )
Flagi przepasane kirem, zmieniony repertuar teatrów i wydarzeń w instytucjach kultury – w Krakowie trwa żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego. W holu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wystawiona została księga kondolencyjna.

fot: Marek Lasyk

W Krakowie żałoba po śmierci b. premiera Jana Olszewskiego

Żałoba narodowa rozpoczęła się o północy z czwartku na piątek i będzie obowiązywała do soboty, do godz. 19.

W czasie jej trwania flagi państwowe na budynkach Urzędu Miasta Krakowa zostały przepasane kirem. Jak poinformowano PAP w magistracie, wydarzenia zaplanowane w miejskich instytucjach kultury będą poprzedzone minutą ciszy.

Od czwartku w holu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wyłożona jest księga kondolencyjna, do której mogą się wpisywać wszyscy, którzy chcą uczcić pamięć Jana Olszewskiego.

Wpisów do księgi można dokonywać w piątek do godz. 20 i w sobotę od godz. 8 do godz. 13.

Do księgi wpisali się wojewoda małopolski Piotr Ćwik i marszałek województwa Witold Kozłowski. "Odszedł człowiek odważny, uczciwy, oddany całkowicie służbie dla ojczyzny! Kierując się w życiu codziennym najważniejszymi wartościami, Pan Premier Jan Olszewski w naturalny sposób stawał się autorytetem dla wielu osób i środowisk. Nade wszystko jednak budził podziw swoją służbą publiczną, którą traktował z należytą powagą i godnością, opierając się na głęboko zakorzenionym patriotyzmie. Jestem przekonany, że życzliwość i gotowość do działania, których uczył swoją postawą, zostały zaszczepione w sercach wielu osób" – napisał wojewoda.

"Jego zaangażowanie w sprawy Ojczyzny i w losy zwykłego człowieka będą dla nas wzorem obywatelskiej i patriotycznej postawy. Odszedł człowiek bardzo mądry i uczciwy, który rozpoczął przebudowę Polski na kraj wolny i nowoczesny. Cześć Jego pamięci" – podkreślił marszałek Kozłowski.

Do księgi wpisują się też mieszkańcy. "Odszedł człowiek prawy i uczciwy", "Dziękujemy Ci Panie Premierze za Twoją ofiarną służbę ludziom i Ojczyźnie na drodze ku wolności" - piszą mieszkańcy.

Strony internetowe Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego mają szary kolor.

W związku z żałobą narodową małopolskie instytucje kultury odwołują lub przekładają na inne terminy niektóre wydarzenia.

W Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odwołany został piątkowy spektakl "Minia -tour. Muzyczne Biuro Podróży", pozostałe piątkowe i sobotnie spektakle odbywają się planowo i zostaną poprzedzone minutą ciszy. Widzowie, którzy chcieliby przeżyć żałobę, w inny sposób mogą zwrócić bilety lub zamienić je na inny dzień.

Wszystkie koncerty w Filharmonii Krakowskiej poprzedzi minuta ciszy, a do ich programu zostaną dodane utwory o charakterze żałobnym m.in. "Adagio" Samuela Barbera, a znikną utwory o charakterze rozrywkowym.

W Cricotece odwołane zostały sobotnie warsztaty dla dzieci, a spektakl "Co w trawie piszczy?" przełożono z soboty na niedzielę.

W Muzeum Etnograficznym w Krakowie nie odbędą się w sobotę warsztaty rodzinne z cyklu "Etnokalendarz", w Artetece Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odwołano zaplanowany na ten dzień ośmiogodzinny Maraton Komiksowy.

Koncert piosenek Leonarda Cohena "Tańczmy po miłości śmierć", który miał odbyć się w piątek w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, został przełożony na 24 lutego.

W Teatrze im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem odwołany został piątkowy spektakl "Operetka". W Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w kinie przed seansami zostanie wyłączona muzyka.

Jan Olszewski był obrońcą w procesach politycznych w okresie PRL, działaczem opozycji antykomunistycznej. Funkcję premiera pełnił w latach 1991-1992. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Szarych Szeregów, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Był pełnomocnikiem rodziny błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w procesie morderców z SB. Zmarł 7 lutego w wieku 88 lat, w sobotę zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych.

 

PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię