|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rada Miasta Krakowa wciąż bez przewodniczącego. Obrady odroczone do 5 grudnia

Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Krakowa została ponownie odroczona. Tym razem na 5 grudnia. Dogadać od środy nie mogą się ze sobą radni z Platformy Obywatelskiej i prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków". Każde ugrupowanie chce mieć przewodniczącego ze swojego klubu.

Posłuchaj co mówi Aleksander Miszalski, przewodniczący krakowskiej Platformy Obywatelskiej

Zdjęcie archiwalne. / fot: M. Lasyk

Sesja została odroczona, ponieważ nie został zgłoszony żaden kandydat na funkcję przewodniczącego Rady Miasta. Platforma Obywatelska wciąż proponuje na to stanowisko Dominika Jaśkowca ze swojego ugrupowania. "Przyjazny Kraków" pozostaje nieugięty, mimo że ta kandydatura została nawet oficjalnie poparta przez Jacka Majchrowskiego.

Pomiędzy koalicyjnymi klubami wciąż jest impas więc - jak mówi Aleksander Miszalski, przewodniczący krakowskiej Platformy Obywatelskiej - zrezygnowano ze zgłaszania kogokolwiek. To jest niepoważne. Przepraszam wszystkich mieszkańców, że to tak wygląda. Mimo naszych arguemntów, Przyjazny Kraków dalej mówi, że nie ma zgody. Jest zatem potrzebny czas" - dodaje Miszalski.

Rada Miasta Krakowa nie rozpocznie jeszcze normalnej pracy przez przynajmniej dwa tygodnie. Koalicja pomiędzy Platformą Obywatelską i Przyjaznym Krakowem skrzypi już na samym początku kadencji, choć jak przekonują radni z obydwu klubów, nadal łączy ich współpraca jeśli chodzi o program dla Krakowa. Okazuje się, że radnych dzielą za to stanowiska. 

Temu wszystkiemu przyglądają się radni Prawa i Sprawiedliwości. Ci po prostu tarcia w koalicji obserwują i czekają na przebieg wydarzeń. 

Rozkład sił politycznych w nowej Radzie Miasta jest następujący: Klub Koalicji Obywatelskiej – 15 radnych (11 PO , czterech Nowoczesnej), klub PiS – 16 radnych, prezydencki Przyjazny Kraków ośmiu i klub Kraków dla Mieszkańców - czterech. Ten układ sił nieco się zmieni, jeśli zgodnie z nieoficjalnymi informacjami radny Bogusław Kośmider z PO zostanie w czwartek wiceprezydentem. Jego miejsce w radzie zajmie wtedy Dominik Homa, co oznacza, że Przyjazny Kraków będzie mieć o jednego radnego więcej, a PO o jednego mniej.

W środę ze stanowiska skarbnika miasta został odwołany – po 25 latach i 9 miesiącach pracy dla miasta – Lesław Fijał. Jego następczynią została Małgorzata Okarmus – dyrektor Wydziału Budżetu Miasta w Urzędzie Miasta.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że nie chce, aby Lesław Fijał opuszczał Urząd Miasta Krakowa i dlatego zaproponował mu, aby został pełnomocnikiem ds. prognoz i analiz finansowych. "Fachowość i wiedza pana skarbnika były zawsze gwarantem bezpieczeństwa finansowego gminy" – mówił Majchrowski, dziękując skarbnikowi za lata pracy. Dodał, że jego innowacyjne koncepcje w sferze budżetu były inspiracją dla wielu osób w Polsce, które zajmują się finansami publicznymi. Radni podkreślali, że Fijał jest "legendą finansów samorządowych".

 

 

(Tomasz Bździkot/PAP/ko)

14%
86%