|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Różne oblicza nauczycielskiego protestu

W Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Krakowie do strajku przystąpili... uczniowie. Zamiast pójść do klas na lekcje, siedzą na korytarzach i na schodach. To ich wyraz poparcia dla protestujących pedagogów. Równocześnie odbywa się debata uczniowska na temat zawodu nauczyciela oraz bolączek polskiego systemu edukacji

Posłuchaj co mówią uczniowie z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Krakowie

Fot. uczniowie

- Nauczyciele w naszym społeczeństwie pełnią jedną z najważniejszych funkcji. Musimy ich wspierać. Dzisiaj sami rezygnujemy z lekcji, żeby pokazać, że nie jesteśmy na nich źli. Ich błagania są przez nas docenianie - mówią uczniowie.

W Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Krakowie nauczyciele nie przystąpili do strajku Związku Nauczycielstwa Polskiego i normalnie odbywają się w niej lekcje. 

Z kolei strajkujący nauczyciele z IV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie wystosowali list otwarty do Nauczycieli, Uczniów i Rodziców. Zwracają w nim uwagę, że są jedną z tych szkół, które w wykazach rządowych zaliczane są do placówek nieprzystępujących do strajku, podczas gdy jedynie kilkunastu nauczycieli zgłosiło gotowość do pracy.

- Mamy głęboką nadzieję, że nasi Uczniowie i ich Rodzice, którzy tworzą z nami szkołę na co dzień, z dojrzałością i uczciwością spojrzą na naszą decyzję o przystąpieniu do akcji protestacyjnej. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przesyłają nam słowa wsparcia i otuchy. W tym momencie są nam one bardzo potrzebne - piszą strajkujący nauczyciele z IV LO w Krakowie. 


 

Manifest uczniów POSM

Ze strachem obserwujemy upadający od wielu lat autorytet zawodu nauczyciela. Jesteśmy zaniepokojeni kryzysem w polskiej oświacie - brakiem troski o jakość nauczania oraz o godność pracowników oświaty.

Zawód nauczyciela jest jednym z najważniejszych w społeczeństwie - kształtuje jego rozwój oraz przyszłość. Szkoła jest instytucją publiczną o największej wadze. Od poziomu edukacji zależy poziom gospodarki kraju. Właściwa edukacja pozwala zmniejszyć widoczne podziały społeczne.
Dostrzegamy, że zawód nauczyciela jest niedoceniany przez społeczeństwo, co odzwierciedlają również zarobki pedagogów. Obawiamy się również, że obecny kryzys odbije się bezpośrednio na młodzieży.

Wyrażamy nasze wsparcie dla nauczycieli w trudnych dla nich chwilach. Mamy świadomość, że w dużym stopniu to od nich zależy nasza przyszłość.

 

POPIERAJĄCY STRAJK UCZNIOWIE POSM

 


Do Nauczycieli, Uczniów i Rodziców

Zwracamy się do Was jako nauczyciele jednej z tych szkół, które w wykazach rządowych zaliczane są do placówek nieprzystępujących do strajku. Tymczasem jedynie kilkunastu nauczycieli zgłosiło gotowość do pracy i ta liczba codziennie się zmniejsza. Chcemy wyjaśnić, że zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne zorganizowane przez dyrekcję szkoły nie umożliwiają uczniom realizacji programu, pozorując jedynie normalne funkcjonowanie. Na zajęcia przychodzi garstka uczniów. Domyślamy się, że tak to wygląda również w innych szkołach, w których do strajku nie przystąpiło 100% nauczycieli.

Chcemy zaznaczyć, że w pełni identyfikujemy się z postulatami strajkowymi, deklarujemy naszą solidarność, wsparcie i gotowość uczestniczenia w proteście do końca. Z pełnym uznaniem i szacunkiem przyjęliśmy List Otwarty nauczycieli V LO w Krakowie. Podzielamy także żal i rozgoryczenie nauczycieli II LO w Krakowie wyrażone w ich publikacji. Ponieważ strona rządowa troszczy się jedynie o terminowość egzaminów klas trzecich gimnazjów i ósmych szkół podstawowych, jesteśmy zaniepokojeni lekceważeniem okazywanym tym wszystkim uczniom, którzy do sprawdzianów nie przystępują. Propozycja zawieszenia strajku na czas egzaminów pokazuje, że rządzący krajem nie rozumieją istoty pracy nauczyciela. Nie można jej sprowadzać wyłącznie do pilnowania przebiegu sprawdzianów.

Mamy głęboką nadzieję, że nasi Uczniowie i ich Rodzice, którzy tworzą z nami szkołę na co dzień, z dojrzałością i uczciwością spojrzą na naszą decyzję o przystąpieniu do akcji protestacyjnej. Mamy świadomość, że dla uczniów jest to trudna lekcja, w czasie której trzeba wykazać się już postawą obywatelską.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przesyłają nam słowa wsparcia i otuchy. W tym momencie są nam one bardzo potrzebne.


Strajkujący nauczyciele z IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie

 

 

 

(Tomasz Bździkot/rk/ko)

53%
47%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 45

jamci

Sobota, 13 kwietnia 2019, 22:26

Żenujący Nauczyciele! I żal i nie żal mi was.

Odpowiedz

Piątek, 12 kwietnia 2019, 18:44

podlizywanie sie nauczyciela tylko na to Was stac

Odpowiedz

Ja

Piątek, 12 kwietnia 2019, 12:11

Brawo

Odpowiedz

Piątek, 12 kwietnia 2019, 12:10

Brawo Muzyczna!

Odpowiedz

AT

Piątek, 12 kwietnia 2019, 09:41

8:27 oczywiście. Tylko trzeba było zrobić porządną reformę oświaty a nie tylko likwidować gimnazja.

Odpowiedz

Piątek, 12 kwietnia 2019, 08:27

Chcą zarabiać? Niech pracują tyle godzin co niemiecki nauczyciel.

Odpowiedz

Oikos

Piątek, 12 kwietnia 2019, 00:11

@Ehh

tak, tak to już było. Mamy zarabiać tyle co teraz tylko w euro. Jedno pytanie kto za to zapłaci? Makrela?

Odpowiedz

Ehh

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 18:34

Pensje budżetówki powinny być wypłacane z budżetu...unijnego. Pomogło by to także w integracji społeczności .Na dziś dzień to działa trochę na wariackich papierach,bo zagraniczne koncerny często dyktuja np.ceny nieruchomości, czy ceny w turystycznych centrach miast. Do tego dochodzi progresywny system awansu i zarobkow, który sprawia, że początkowe pensje są naprawdę niskie,a zarobkowania w przypadku wykształcenia wyższego opóźnione. Taki system sprawia, że młodzi mają ciężki start i jeśli np.rodzice nie kupili mieszkanie, to zasadniczo mają przekichane.

Odpowiedz

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 18:06

Pis zatrudnił tak durnego trolla na pełny etat, że jego brednie przestały irytować, wyłącznie śmieszą. A idź już odpocznij, błaźnie!

Odpowiedz

anka

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 17:54

Nauczyciele! Trzymamy za Was kciuki! Walczcie!!!

Odpowiedz

Adalbert Lezuraj

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 17:46

Co na swój sposób zabawne „karta nauczyciela” została uchwalona w formie ustawy w 1982 w czasie trwania stanu wojennego. Czy to nie jest znamienne?

Odpowiedz

Makagigi

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 17:42

@krakowianka

Czysta demagogia. Jedno jest prawdziwe. W szkołąch prywatnych jest socjał, jak w każdej firmie ale zarobki zwykle mniejsze niż w placówkach państwowych. Jednego nie ma karty nauczyciela. I nikt tam nie korzysta z rocznego urlopu "na podratowanie" zdrowia, który w czasie kariery można konsumować trzykrotnie. Zresztą szkoda gadać. Akurat w tym protescie nie o to chodzi.

Odpowiedz

krakowianka

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 17:09

Strajk tak, ale podczas egzaminów nie. Lepsze zarobki należą się, ale nauczyciele pracujący w szkołach prowadzonych przez stowarzyszenia, fundacje, prywatne podmioty zarabiają niejednokrotnie gorzej niż ci ze szkół prowadzonych przez gminy i pracują. 13-tki i socjal w szkołach, przedszkolach itd nie powinien nikogo tak bulwersować, bo w korporacjach, bankach, w firmach sprzedającym nam różnorakie dobra (żywność,paliwo, leki, usługi) też jest socjal, karnety na fitness, basen, premie, służbowe samochody, za które płacimy my wszyscy korzystając z usług banków, telefonii, internetu, kupując leki, paliwo, żywność itd.

Odpowiedz

GB

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 16:38

@krk żenujące jest pisanie takich bzdur jak twoje i sugerowanie, że nikt normalnie myślący nie może być przeciwnikiem strajku nauczycieli W CZASIE EGZAMINÓW. Przypuszczam, że to raczej ty jesteś „zakodowanym” trollem.

Odpowiedz

GB

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 16:30

MATKA POLKA pisze: "Nie patrzę na to tylko z perspektywy podwyżek o które walczą pedagodzy." Oczywiste, że patrzysz przede wszystkim z perspektywy politycznej, bo tak naprawdę lata Ci to ile zarabiają nauczyciele (chyba, że masz w rodzinie nauczyciela), a o reformę szkolnictwa w tym strajku nie chodzi. Jest jakaś prawidłowość, że ci, którzy deklarują poparcie dla nauczycieli należą najczęściej do twardego elektoratu PO i całej tzw. opozycji. Broniarz wykorzystuje politycznie środowisko nauczycielskie, nawet jeśli pedagodzy (i wspierający ich) myślą co innego.

Odpowiedz

krk

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 16:17

Wysyp rządowych troli na zlecenie - żenujący...Róbcie swoje nauczyciele.

Odpowiedz

Bronek

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 16:12

Gdzie byliście strajkujący a zatroskani tak bardzo nauczyciele, gdy na czele państwa stał człowiek nie znający podstaw ortografii? Wtedy nie było wam wstyd?

Odpowiedz

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 15:56

Szczególnie podziwiam obciążonych i pretensjonalnych nauczycieli W-F. Podziw dla was.

Odpowiedz

Uczen

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 15:46

@Krzysztof

Kto cię nauczycielu przymusil do tego zawodu?

Odpowiedz

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 15:30

@Darek

Było niedawno muremzaMateuszem. Kijowskim.

Odpowiedz