Przeprosin od małopolskiej kurator oświaty dla uczniów żąda radny miasta Krakowa i szef małopolskich struktur Platformy Obywatelskiej - Aleksander Miszalski. Chodzi o wypowiedź Barbary Nowak, z której wynika, że uczniowie zbyt ambitnie wybierali szkoły, do których aplikowali. „Uczniowie, aplikując do szkół, nie dopasowali swoich wyników i osiągnięć do progów punktowych obowiązujących w danej placówce” - powiedziała Barbara Nowak. „Wzywamy panią Nowak, by wycofała się z tych słów i przeprosiła tych uczniów, którzy ciężko pracowali, a mimo to przez deformę edukacji tych miejsc nie znaleźli” - ocenia Miszalski.

Barbara Nowak nie zamierza odwoływać swych słów. Podkreśla, że jej słowa nie były zarzutem wobec uczniów, bo nie znali jeszcze swoich wyników egzaminów. „Nie jest winą ucznia, że nie wie, ile ma punktów z egzaminu. Nie jest winą ucznia, że często celuje wysoko” - mówi.

Zdaniem Marty Wodyńskiej z Forum Rad Rodziców do wybranych przez siebie szkół nie dostali się naprawdę bardzo dobrzy uczniowie, którzy mieli prawo spodziewać się, że zostaną przyjęci. „To uczniowie, którzy rok wcześniej w cuglach dostaliby się do najlepszych liceów” - uważa Wodyńska.

Tych słów nie potwierdza jednak dyrektor I LO w Krakowie i jednego z najlepszych w stolicy Małopolski - Jacek Kaczor. „Mamy nieznaczne podniesienie się progów; myślę, że mieszczące się w takim zakresie, który wynika z wyników egzaminów” - komentuje Jacek Kaczor.

Takie same obserwacje w skali wszystkich krakowskich liceów ma Ewa Całus z wydziału edukacji Urzędu Miasta Krakowa. „Nie ma co się czarować. W żadnym roku nie ma takiej opcji, by wszyscy zostali przyjęci do V, II czy I LO – na to nie ma co liczyć. Z tego co się przyglądaliśmy, to podobne liczby punktów trzeby było mieć w poprzednich latach” - zauważa Ewa Całus.

Po zakończeniu podstawowego etapu rekrutacji do żadnej z krakowskich szkół nie dostało się ponad 2,5 tysiąca uczniów. Liczba wolnych miejsc w szkołach średnich wynosi blisko 4 tysiące z czego 1120 w liceach ogólnokształcących, a prawie 1700 w technikach.

Przygotowując się do rekrutacji w większości szkół przygotowano więcej klas i miejsc. W Krakowie przekształcono w licea cztery dotychczasowe gimnazja. Problemem nie jest więc brak miejsc dla uczniów, ale będą nim przepełnione szkoły i klasy, w których będzie trzeba uczyć się na dwie zmiany.

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.