Jak podkreślił, kiedy mówimy o wyzwaniach globalnych mamy na myśli zmiany, które dotykają wielu krajów, mają charakter ponadnarodowy i mogą być skutecznie rozwiązywane jedynie na szczeblu międzynarodowym.

Wśród takich wyzwań prezydent Malty wymienił: zmiany w środowisku naturalnym, wśród których na pierwszy plan wysuwa się globalne ocieplenie, trudności z produkcją i dystrybucją żywności oraz zaopatrzeniem w wodę, skrajną biedę, problemy z produkcją i dostępem do przyjaznej środowisku energii elektrycznej, handel bronią, co podsyca regionalne konflikty, zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa, zjawiska populizmu i ksenofobii, kryzysy migracyjne.

Prezydent Malty podkreślił, że aby sprostać tym wyzwaniom, potrzebujemy silnej, mającej autorytet organizacji międzynarodowej i nie tylko skutecznego systemu podejmowania decyzji, ale także wprowadzania ich w życie. "To jest warunek konieczny" - prezydent Malty George William Vella.

"Rozwiązywaniu wszystkich tych globalnych zagrożeń i wyzwań musi towarzyszyć przywiązanie do takich wartości jak bezpieczeństwo, pokój, demokracja, wolność, tolerancja i dialog. To bardzo ważne, żeby wiedzieć, że nic z tego nie zostanie osiągnięte bez edukacji" - podkreślił. Zaznaczył, że przywiązanie do tych wartości jest powiązane z właściwą, całościową edukacją młodych ludzi.

W Collegium Novum UJ George William Vella złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary Sonderaktion Krakau. Zwiedził także najstarszy uniwersytecki budynek – Collegium Maius oraz Bibliotekę Jagiellońską. Prezydentowi Malty towarzyszył rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Prezydent Vella przyjechał do Polski na obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. W Krakowie spotkał się m.in. z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim oraz z metropolitą krakowskim abp Markiem Jędraszewskim.

George Wiliam Vella to maltański polityk i lekarz, długoletni parlamentarzysta, był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, urząd prezydenta Malty pełni od 2019 r.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)