|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prawie 5 tys. osób pobiegło „Dla małych serc”. To był już 16. Półmaraton Marzanny

Prawie 5 tys. osób pobiegło w niedzielę w Krakowie „Dla małych serc”. Charytatywny Półmaraton Marzanny odbył się po raz 16, a Krakowski bieg z Dystansem po raz 5. Dochód z zawodów zostanie przeznaczony na leczenie małych pacjentów kardiologicznych.

fot:Pixabay

Tak jak w latach ubiegłych przed rozpoczęciem zawodów biegacze symbolicznie pożegnali zimę topiąc marzannę w rzece Rudawie. Niedzielne imprezy równocześnie zainaugurowały sezon biegowy w Krakowie.

„W tym roku padł rekord frekwencyjny. W obu biegach wzięło udział prawie 5 tys. osób” – powiedział PAP maratończyk Paweł Żyła, koordynator biegów organizowanych przez KKB "Dystans". W jego ocenie na wysoką liczbę uczestników wpływ miała m.in. pogoda. „Liczba uczestników pokazuje, że coraz więcej osób chce pomagać profesorowi Januszowi Skalskiemu” – dodał. Poprzedni rekord frekwencyjny to ok. 4 tys. biegaczy.

Beneficjentem zawodów jest Fundacja Schola Cordis, założona przez znanego kardiochirurga dziecięcego prof. Janusza Skalskiego, a pomagająca dzieciom chorym na serce – pacjentom Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu. Środki zebrane dzięki biegom pozwalają m.in. na zakup sprzętu medycznego, ratującego życie najmłodszym.

Biegaczom co roku dziękuje prof. Skalski, który podkreśla, że zdrowie dzieci jest najważniejsze i że liczy się każdy grosz, który może pomóc w leczeniu małych serc.

Uczestnicy zawodów mówią, że dla takiego celu warto biec. „Świadomość, że coś, co mi sprawia przyjemność (bieganie-PAP) może uratować komuś życie, jest wystarczającą motywacją do tego, aby uczestniczyć w Półmaratonie Marzanny” – powiedziała PAP pracownica korporacji Agnieszka. Z kolei student Adam stwierdził, że „nieważny jest wynik, nieważna pogoda, ważne że jesteśmy razem”.

Jeszcze pięć lat temu KKB "Dystans" organizował na powitanie wiosny tylko Półmaraton Marzanny. Od 2015 r. obok Półmaratony Marzanny odbywa się Krakowski bieg z Dystansem, od tego też czasu dochód z obu imprez trafia na leczenie dzieci chorych na serce. Oba biegi są organizowane pod hasłem "Dla małych serc". Od 2015 r. dochód zebrany z biegów dla najmłodszych pacjentów wyniósł ponad pół mln zł.

Trasa Półmaratonu Marzanny rozpoczyna się na krakowskich Błoniach, prowadzi przez Zwierzyniec, Bulwary Wiślane, kończy się na Błoniach. Szlak Krakowskiego biegu z Dystansem liczy 10 km, rozpoczyna się na bulwarze Czerwieńskim, kończy na Błoniach przy Skale, czyli w tym samym miejscu, gdzie metę ma Półmaraton Marzanny.

 

PAP/bp

100%
0%